17 Korrik 2006, ndërron jetë Gramoz Pashko, një prej themeluesve të Partisë Demokratike

0
342

Gramoz Pashko, pedagog dhe personalitet politik, një prej themeluesve të Partisë Demokratike, ndrroi jetë, më 17 Korrik 2006. Ai u aksidentua gjatë pushimeve verore në Dhërmi. Mjekët tanë, nuk mund të bënin gjë për t’a nxjerrë nga koma dhe u vendos të dërgohej në Itali. Për këtë qëllim, u vu në dispozicion helikopteri i Gardës së Republikës, që përdorej nga kryeministri. Helikopteri u zhduk rreth 70 milje larg brigjeve të Pulias dhe Gramoz Pashko dhe personat qe e shoqëronin, përfshirë dhe djalin e tij 24-vjeçar, gjetën vdekjen. I ndjeri ishte ndër drejtuesit e lëvizjes studentore dhe antikomuniste, në fillim të viteve 90-të. Që në zgjedhjet e para pluraliste, u bë deputet i Kuvendit Popullor.

Referencat:

Thimi Çollaku / Kalendari i botës shqiptare

PËRGJIGJU

4 + 3 =