Arkivat Përditshëm e premte mars 24th, 2017

Bashkëpunimi i Z. Shpëtim Sala me “Botimet Françeskane” në Shkodër

Presidenti i Qendrës Mbarëkombëtare të Koleksionistëve Shqiptarë Z.Shpëtim Sala ka botuar një sërë librash. Në librin bibliografik “100 Vjet Botime Françeskane” të autorit Maks Gjinaj,...

24 Mars 1938, Konservatori i Bostonit luajti sinfoninë “Skënderbeu” të...

Sot përkujtohet përvjetori i vdekjes së poetit të dëgjuar amerikan Henri Longfellou, autor i poemës "Skënderbeu", kushtuar heroit tonë kombëtar. Poema u shqipërua me...

24 Mars 1895, u lind pedagogu, gazetari dhe përkthyesi Karl Gurakuqi

Në qytetin e lashtë të Shkodrës, më 24 Mars 1895, u lind pedagogu, gazetari dhe përkthyesi Karl Gurakuqi, një nga diplomantët e parë shqiptarë...

24 Mars 1895, lindi mësuesi intelektual Sulejman Harri

Sulejman Harri, është një nga intelektualët e parë të diplomuar në Austri, që doli në mikrofonin e Radio-Tiranës, që në transmetimet e para të...

24 Mars 1911, shpërtheu kryengritja e Ded Gjo Lulit

Më 24 mars 1911, shpërtheu kryengritja e Malësisë së Mbishkodrës. Kryengritësit, nën udhëheqjen e Ded Gjo Lulit, sulmuan repartet osmane të Rafshit dhe Trebinjës,...

24 Mars 1919, Partia Kombëtare Shqiptare në SHBA, i kërkon Presidentit...

Më 24 Mars 1919, Partia Kombëtare Shqiptare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, i dërgoi një telegram presidentit amerikan Uilson, në Konferencën e Paqes...

24 Mars 1937, u nda nga jeta kleriku patriot Haxhi Vehbi...

U nda nga jeta, më 24 Mars 1937, kleriku dhe patrioti Haxhi Vehbi Dibra, "ushtar i fesë dhe i atdheut". U lind në familjen...

24 Mars 1991, “Berberi i Seviljes” vihet në skenën e TOB,...

Në kuadrin e marrëdhënieve kulturore me Italinë, në Mars të vitit 1991, të ftuar nga Teatri i Operas dhe Baletit, erdhën në Tiranë një...

24 Mars 1999, NATO filloi bombardimet e shpresës mbi Jugosllavi

Më 24 Mars 1999, NATO filloi bombardimet në Jugosllavi. Po atë ditë ushtarakët serbë ndërmorën masakrën e quajtur "tragjedia e mësuesve" në fshatin Godes,...