Arkiva Mujore maj 2017

31 Maj, Dita Ndërkombëtare e luftës kundër duhanit

Sot është Dita Ndërkombëtare e luftës kundër duhanit.Referencat: Thimi Çollaku / Kalendari i botës shqiptare

31 Maj, dita e pastrimit të plazheve të Mesdheut

Vendet mesdhetare, e kanë shpallur 31 Majin, si Ditën e pastrimit të plazheve të Mesdheut. .Referencat: Thimi Çollaku / Kalendari i botës shqiptare

31 Maj 1759, Ikonografi Kostandin Shpataraku, përmendet në Kodikun e Kishës...

Ikonografi Kostandin Shpataraku, përmendet në Kodikun e Kishës së Shën Kollit në Elbasan, më datën 31 Maj 1759, për zbukurimin e kësaj faltoreje, që...

31 Maj 1905, punëtorët shkodranë, u ngritën në grevë ekonomike

Më 31 Maj 1905, punëtorët dhe shegertët shkodranë, u ngritën në grevë ekonomike. Ata kërkonin pakësimin e orëve të punës dhe ngritjen e pagës....

31 Maj 1917, forcat e Bajram Currit rrethuan forcat osmane në...

"Grupi i Rafshit të Dukagjinit", i udhëhequr nga Bajram Curri dhe kryengritës të tjerë, më 31 maj 1917, rrethuan forcat osmane në Pejë. Lufta...

31 Maj 1917, lindi në një familje korçare kineasti Endri Keko

Një ndër kineastët e parë shqiptar, Endri Keko, u lind në një familje korçare, që kishte emigruar në SHBA, më 31 Maj 1917. U...

31 Maj 1939, qyteti i lashtë i Sarandës, u pagëzua me...

Qeveria kolaboracioniste e Tiranës, e mbledhur më datën, 31 Maj 1939, e pagëzoi qytetin e lashtë të Sarandës, me emrin "Porti Edda", për nder...

31 Maj 1955, Teatri Popullor dha premierën e komedisë “Shërbëtori i...

Teatri Popullor, më 31 Maj 1955, dha premierën e komedisë "Shërbëtori i dy zotërinjve", të Goldonit me regji të Zina Andrit.Referencat: Thimi Çollaku / Kalendari...

31 Maj 2000, vdiq në Kanada, regjizori Viktor Stratobërdha

Më 31 Maj të vitit 2000, vdiq në Kanada, regjizori Viktor Stratobërdha. Më 1955, përfundon studimet për regji kinematografike në Moskë. Krahas Sergei Jutkevicit,...

Fotografia, dikur privilegj sot konsum

Presidenti i Nderit të QMKSH-së zoti Shpëtim Sala ishte i ftuar në emisionin "Mesditë" në Tv Vizion Plus. Bashkë me të tjerë të ftuar,...

Nishani: Do të kem kohë pas 24 korrikut për të bërë...

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani e ka cilësuar si ngjarje tepër të rëndë helmimin e simpatizantëve të PD-së në mitingun e së shtunës. Ai tha...

Blushi: LIBRA në parlament për të përfaqësuar demokratët e pakënaqur

LIBRA do të jetë në parlament pas 25 qershorit për të përfaqësur edhe të gjithë ata demokratë të cilët janë të pakënaqur dhe nuk...

Ekonomia e dobët ka nevojë për reforma

Nga Dr. Selami Xhepa President, Instituti Europian Pashko Tashmë që partitë politike arritën në një marrëveshje për të zhvilluar një proces zgjedhor brenda atij që mund...

30 Maj 1911 , lindi Skënder Dako

Në familjen e Kristo e Sevasti Dakos, që asaj kohe jetonte në Manastir, më 30 Maj 1911, u lind Skënder Dako. Familja emigroi në...

30 Maj 1913, përfundoi Lufta Ballkanike

Më 30 Maj 1913, përfundoi Lufta Ballkanike. Atë ditë në Londër, u nënshkrua Traktati i Paqes midis Bullgarisë, Serbisë, Malit të Zi dhe Greqisë...

30 Maj 1930, Parlamenti miratoi Ligjin “Mbi Reformën Agrare”

Parlamenti i Mbretërisë Shqiptare, më 30 Maj 1930, miratoi Ligjin "Mbi Reformën Agrare".Referencat: Thimi Çollaku / Kalendari i botës shqiptare

30 Maj 1931, në shkollën Teknike Shqiptaro-Amerikane, u diplomuan 30 maturantë

Në vitin shkollor 1930-1931, që u mbyll më 30 Maj 1931, në shkollën Teknike Shqiptaro-Amerikane, u diplomuan 30 maturantë nga të cilët 24, u...

30 Maj 1936, ne Mat, njoftohet se shumica e popullsisë “janë...

Autoritetet e nënprefekturës së Matit, më 30 Maj 1936, njoftonin Qendrën se shumica e popullsisë "janë tue vujt për buk, aq sa kanë ardhur...

30 Maj 1945, në Teatrin “Kosova” u shfaq vepra “Topazi”

Në Teatrin "Kosova" (sot Teatri Kombëtar), trupa e sapoformuar teatrore shfaqi, më 30 Maj 1945, veprën e komediografit francez Marsel Panjet "Topazi", shqipëruar nga...

30 Maj 1946, u krijua në Tiranë “Ndërrmarrja industriale shtetërore e...

Pas shtetëzimit të shtypshkronjave private, më 30 Maj 1946, u krijua në Tiranë "Ndërrmarrja industriale shtetërore e shtypshkronjave". Me bashkimin e shtypshkronjave të tjera,...