Arkivat Përditshëm e enjte maj 4th, 2017

Presidenca zbardh takimin Rama-Basha: Çfarë diskutuan palët dhe cili do jetë...

Me ftesë të Presidentit të Republikës, Bujar Nishani sot u zhvillua një takim për rreth 3 orës midis Kryeministrit të vendit, Edi Rama dhe...

Rama shpjegon ofertën: Një zv/kryeministër i propozuar nga PD

Kryeministri Edi Rama e nisi konferencën e tij për shtyp, një ditë pas dështimit të negociatave me opozitën, duke theksuar se PD u përpoq...

Basha: Rama u tërhoq nga oferta e tij. S’ka bojkot pasi…

Kreu i PD-së, Lulzim Basha ka folur sot për takimin me Ramën në Presidencë dhe pse dështuan negociatat aty pa zgjidhje.Basha tha se Rama...

Petrit Vasili zgjidhet kryetari i ri i LSI, Monika Kryemadhi zv/kryetare

Ilir Meta nga sot nuk do të jetë më kryetari i LSI, pas 13 vitesh drejtim të kësaj force politike. Konventa e Kombëtare e LSI...

Hekurudha Tiranë – Durrës – Rinas, ndërtimi nis brenda vitit

Në mesin e muajit maj qeveria shqiptare do të duhet të shpallë tenderin ndërkombëtar për ndërtimin e hekurudhës Tiranë – Rinas – Durrës. Ndërsa...

Situata në Maqedoni ka filluar të tensionohet

Situata politike në Maqedoni, në orët e mbrëmjes ka filluar të tensionohet. Në fakt, gjatë tërë ditës në Shkup, më saktësisht në Kuvendin e Maqedonisë...

4 Maj 1831, u lind veprimtari i Rilindjes Kombëtare Jovan Kosturi

Në qytetin e Korçës, më 4 Maj 1831, u lind veprimtari i Rilindjes Kombëtare Jovan Kosturi, i cili punoi për përhapjen e gjuhës dhe...

4 Maj 1886, u krijua shoqëria “Dituria”

Më 4 Maj 1886, në sallën Pamul Verde të Bukureshtit, u krijua shoqëria e mërgimtarëve shqiptar, me emrin "Dituria". Mbledhja zgjodhi Komitetin e Shoqërisë...

4 Maj 1914, u zhvillua lufta e Kolonjës

Në 4 Maj 1914, u zhvillua lufta e Kolonjës, midis forcave greke dhe xhandarmërisë shqiptare. Mbas 3 ditë  luftimesh forcat grekë u detyruan të...

4 Maj 1927, u lind ne Peshkopi inxhinieri Hajredin Çeliku

Luftëtari antifashist, inxhinieri dhe shtetari Hajredin Çeliku, u lind më 4 Maj 1927. U diplomua për inxhinieri mekanike në vitin 1953 dhe punoi Drejtor...

4 Maj 1932, u botua ligji “Mbi ndjekjen e grabitjes dhe...

Në Fletoren Zyrtare, më 4 Maj 1932, u botua ligji "Mbi ndjekjen e grabitjes dhe të robnimit". Sipas tij, personat që ndalojnë automjetet dhe...

4 Maj 1936, u mbajt mbledhja e Këshillit të Përhershëm të...

Më 4 Maj 1936, në Beograd, u mbajt mbledhja e Këshillit të Përhershëm të Lidhjes Ballkanike. Përfaqësuesi i Greqisë Metaksai, deklaroi se kufijtë e...

4 Maj 1993, Shqiperia nënshkruan marrëveshje me Poloninë

Në Varshavë, më 4 Maj 1993, u nënshkrua "Marrëveshja për bashkëpunirnin kulturor e shkencor ndërmjet Qeverisë së Republikës së Shqipërisë dhe Qeverisë së Republikës...

4 Maj 1997, Maks Velo hapi një ekspozitë vetjake ne Poloni

Në galerinë "Kulla e pjertë" në Torunj, më 4 Maj 1997, Maks Velo hapi një ekspozitë vetjake. Kjo ishte hera e dytë, që piktori...