Arkivat Përditshëm e premte maj 5th, 2017

5 Maji, homazhe në Varrezat e Dëshmorëve, Nishani, Rama e Meta...

Krerët e Shtetit kanë zhvilluar homazhe sot në Varrezat e Dëshmorëve, në kuadër të ditës së 5 majit. Presidenti në detyrë Bujar Nishani, Kryeministri...

Prishtina zyrtare nuk i pranon më pasaportat e lëshuara nga Beogradi...

Agjencive të autobusëve, që qarkullojnë ndërmjet Serbisë, Kosovës dhe Maqedonisë, u është njoftuar se Kosova nuk i pranon më pasaportat serbe që lëshohen për...

Mogherini mbështet kryetarin e Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini priti të enjten në Bruksel kryetarin e Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferin. Në komunikatën e lëshuar...

5 Maj 1786, Sulltani fal Mahmut Pashë Bushatlliun

Nga letra e nënkonsullit venedikas në Shkodër Jak Sumes, që mban datën 5 Maj 1786, drejtuar zyrës së tregtisë së Republikës, rezulton se, megjithëse...

5 Maj 1842, lindi mësuesi i parë i gjuhës shqipe Jorgji...

Rilindasi i shquar, mësuesi i parë i gjuhës shqipe dhe përhapësi i flaktë i ideve kombëtare në rrethin e Beratit, Jorgji Karbunara, u lind...

5 Maj 1888, mërgimtari Grigor Nuka e lë pasurinë e tij...

Në mbledhjen e veçantë të Shoqërisë "Dituria" në Bukuresht, më 5 Maj 1888, u diskutua testamenti i mërgimtarit shqiptar në Egjipt, Grigor Nuka, i...

5 Maj 1906, në Leskovik zhvillohen betejat e para ndërmjet patriotëve...

Në fillim të Majit të vitit 1906, në afërsi të Leskovikut, u zhvilluan betejat e para ndërmjet çetave të armatosura të patriotëve shqiptarë dhe...

5 Maj 1913, Qeveria e Vlorës fillon reformën për riorganizimin e...

Këshilli i Ministrave të Qeverisë së Përkohshme të Vlorës, i mbledhur më 5 Maj të vitit 1913, filloi reformën për riorganizimin e sistemit gjyqësor...

5 Maj 1913, Lef Nosi realizon pullën e parë shqiptare

Filatelia shqiptare zë fill, më 5 Maj 1913. Atë ditë Lef Nosi, që ishte ministër i postave, realizoi pullën e parë shqiptare. Ajo ishte...

5 Maj 1922, lindi Adil Çarçani, luftëtar antifashist

Në Fushë Bardhë të Gjirokastrës, më 5 Maj 1922, u lind Adil Çarçani, veprimtar politik, luftëtar antifashist. Pas çilrimt, kreu detyra të rëndësishme shtetërore....

5 Maj 1924, shoqëria Bashkimi bën thirrje kundër regjimit të Zogut

Nga Vlora, më 5 Maj 1924, shoqëria "Bashkimi", lëshoi kushtrimin për kryengritje të armatosur kundër regjimit të Zogut. Të parët që rrëmbyen armët dhe...

5 Maj 1925, KONARE publikon programin e vet politik

Komiteti Nacional Revolucionar apo shkurt KONARE-ja, më 5 Maj 1925, e bëri publik programin e vet politik, i cili parashikonte përmbysjen e regjimit të...

5 Maj 1942, vritet Qemal Stafa, Hero i Popullit

Më 5 Maj 1942, në periferi të Tiranës, u rrethua nga milicia fashiste dhe u vra Qemal Stafa, figura e shquar e Luftës Nacionalçlirimtare,...

5 Maj 1946, pas fjalimit të Winston Churchill nis praktikisht Lufta...

Më 5 Maj 1946, një vit pas fitores mbi fashizmin, Winston Churchill mbajti fjalimin e njohur në Fulton të SHBA, me të cilin praktikisht...

5 Maj 1946, bonifikimi i kënetës së Maliqit

Më 5 Maj 1946, filloi bonifikimi i kënetës së Maliqit.Referencat: Thimi Çollaku / Kalendari i botës shqiptare

5 Maj 1955, hyjnë në fuqi marrëveshjet e Parisit

Më 5 Maj 1955, hyjnë në fuqi marrëveshjet e Parisit, sipas të cilave Republika Federale Gjermane dhe Italia, u anëtarësuan në NATO dhe në...

5 Maj 1970, vendosen marrëdhëniet diplomatike Shqipëri-Libi

Në 5 Maj 1970, u vendosën marrëdhëniet diplomatike midis vendit tonë dhe LibisëReferencat: Thimi Çollaku / Kalendari i botës shqiptare