Arkivat Përditshëm e hënë maj 8th, 2017

Bijoutiful në TEG! Ja çfarë ndodhi në eventin e së shtunës

E shtuna e javës që lamë pas nuk ishte si gjithë të tjerat sepse pikërisht në këtë ditë, stacioni juaj i preferuar për bizhuteritë...

Rrjeti më i madh i bizhuve dhuron sot për të gjithë...

Hapet sot një ndër dyqanet e rrjetit më të fuqishëm të bizhuve në Shqipëri, Bijoutiful. Tashmë me dyqanin e ri në Teg, pas një suksesi...

Fjala e parë e Macron: “Franca hap një kapitull të ri,...

Për Francën “hapet një faqe e re”. Kështu deklaroi Emmanuel Macron, i sapzgjodhur president i Francës, me shpresën se do jetë një faqe “e...

Ermonela Jaho, debutim gjigant të shtunën në Operën Kombëtare të Uashingtonit

Ermonela Jaho pati nje debutim gjigant të shtunën mbrëma në Operën Kombëtare të Uashingtonit, Kennedy Center. Sipas një postimi në Facebook të gazetarit të “Zërit...

8 Maj, Dita Kombëtare e Kryqit të Kuq dhe Gjysmë Hënës...

Sot, më 8 Maj, në të gjithë botën kremtohet, Dita Kombëtare e Kryqit të Kuq dhe Gjysmë Hënës së Kuqe.Referencat: Thimi Çollaku / Kalendari i...

8 Maj 1786, u dha premiera e tragjedisë “Skënderbeu”, në skenën...

Në skenën e Teatrit Francez në Paris, më 8 Maj 1786, u dha premiera e tragjedisë "Skënderbeu", e autorit francez Ulrik Debuson. Heroi ynë...

8 Maj 1910, u zhvillua beteja e Carralaves, ndërmjet kryengritësve shqiptar...

Ndërmjet kryengritësve shqiptar, të udhëhequr nga Isa Boletini dhe ushtrive osmane, të komanduara nga gjenerali Shefqet Turgut Pasha, më 8 Maj 1910, u zhvillua...

8 Maj 1926, u përfundua marrëveshja ndërmjet Qeverisë Shqiptare dhe Bankës...

Më 8 Maj 1926, u përfundua marrëveshja ndërmjet Qeverisë Shqiptare dhe Bankës Serbo-Shqiptare, për dhënien në koncension të minierave të bakrit në Pukë. Koncensioni...

8 Maj 1937, Mbreti Zogu I dekretoi Ligjin për ndryshimin e...

Mbreti Zogu I dekretoi, më 8 Maj 1937, Ligjin për ndryshimin e emrave të disa qyteteve, fshatrave, lagjeve, lumenjve, etj me prejardhje nga gjuhët...

8 Maj 1937, vdiq kapiten Et’hem Vlora, djali i madh i...

Në Tiranë, më 8 Maj 1937, vdiq kapiten Et'hem Vlora, djali i madh i Ismail Qemalit. Në shenjë nderimi të familjes së shquar vlonjate,...

8 Maj 1947, u lind Kujtim Laro, kompozitor i talentuar, Artist...

Në qytetin e Flamurit, më 8 Maj 1947, u lind Kujtim Laro, kompozitor i talentuar, Artist I Merituar. Pas diplomimit në Institutin e Lartë...

8 Maj 1990, Kuvendi Popullor miratoi Ligjin për krijimin e Ministrisë...

Më 8 Maj 1990, Kuvendi Popullor, miratoi Ligjin për krijimin e Ministrisë së Drejtësisë dhe Ligjin "Për avokatinë", institucione të hequra në vitet e...

8 Maj 1992, rivendosen marrëdhëniet diplomatike ndërmjet Qeverisë së Shqipërsisë dhe...

U përfundua në Romë më 8 Maj 1992, "Memorandumi i Mirëkuptimit ndërmjet Qeverisë së Shqipërsisë dhe Qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar të Britanisë së...

8 Maj 1993, u ngrit Konsullata Shqiptare e Nderit me konsull...

Në Bejrut të Libanit, më 8 Maj 1993, u ngrit Konsullata Shqiptare e Nderit me konsull nderi dr. Andre Amin Aour.Referencat: Thimi Çollaku / Kalendari...

8 Maj 1997, u nda nga jeta Abdyl Lahni, luftëtar i...

Në Qendrën Spitalore në Hajdelberg të Gjermanisë, më 8 Maj 1997, u nda nga jeta Abdyl Lahni, luftëtar i vendosur i çështjes kombëtare. U...

8 Maj 1997, në krye të CIA emërohet Gjergj Tenet, që...

Në krye të Agjencisë Qëndrore të Zbulimit Amerikan (CIA), më 8 Maj 1997 emërohet Gjergj Tenet, që rrjedh nga një familje emigrantësh shqiptar, me...

8 Maj 2000, u përurua Poliklinika e re në qytetin e...

Në qytetin e Elbasanit, më 8 Maj 2000, u përurua Poliklinika e re, me një vlerë prej 433,000 euro. Ndërtimi i saj u financua...

8 Maj 2000, u përurua reparti i fëmijëve të braktisur në...

Në Spitalin Obsetrik Gjinekologjik në Tiranë, më 8 Maj 2000, u përurua reparti i fëmijëve të braktisur. Për reabilitimin e tij qeveria amerikane, akordoi...