Arkivat Përditshëm e enjte maj 11th, 2017

Maqedoni: Histeri antishqiptare për të fshehur krimin

Maqedonia gjendet në krizë politike, por partitë nacionaliste thellojnë ndarjen midis kombeve në Maqedoni, shkruhet në një informacion nga Shkupi të revistës gjermane “Der...

Berisha garanton: Protesta e 13 Majit do të jetë paqësore

Ish-kryeministri, Sali Berisha ka garantuar sot se protesta e paralajmëruar e 13 Majit do të jetë paqësore, por ftoi kryeministrin Edi Rama të heqë...

Nishani, vizitë zyrtare në Kosovë

Presidenti Bujar Nishani ka nisur vizitën e tij zyrtare në Kosovë. Kreu i shtetit shqiptar zhvilloi një takim me Presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi....

Caktohet data e zgjedhjeve të parakohshme

Kosovë 11 Maj 2017- Zgjedhjet e parakohshme në Kosovë do të mbahen më 11 Qershor. Lajmi bëhet i duitur nga mediat kosovare që citojnë...

‘The Guardian’: Ja për çfarë Shqipëria lë pas edhe Serbinë…

“The Guardian”  ka publikuar një artikull me 10 destinacionet turistike që këtë vit do të zgjidhen për të pushuar nga britanikët ku Shqipëria renditet...

11 Maj 1771, kujtohet përvjetori i kapedanes trime arvanitase Laskarlina Bubulina

Sot, kujtohet përvjetori i kapedanes trime arvanitase Laskalina (emri i vërtetë Dhaskalina) Bubulina. U lind në ishullin e Hidrës në familjen e kapedanit arbëresh...

11 Maj 1912, në Dibër, u mbajt “Kuvendi i Dheut”

Më 11 Maj 1912, në Dibër, u mbajt "Kuvendi i Dheut", ku dibranët lidhën besën për të luftuar kundër pushtuesve osmanë. Besa u lidh...

11 Maj 1924, prefekti i Shkodrës, njoftonte qeverinë se në Pukë...

Më 11 Maj 1924, prefekti i Shkodrës, njoftonte qeverinë se në Pukë dhe në Mirditë gjendja ishte keqësuar dhe po dilte jashtë kontrollit, ndërsa...

11 Maj 1928, Ahmet Zogu bëri ndryshime në përbërjen e kabinetit...

Në kuadrin e përgatitjeve për shpalljen e Monarkisë, më 11 Maj 1928, Ahmet Zogu bëri ndryshime në përbërjen e kabinetit të tij qeveritar.Referencat: Thimi Çollaku...

11 Maj 1952, në skenën e Teatrit Popullor në Tiranë, u...

Në skenën e Teatrit Popullor në Tiranë, më 11 Maj 1952, u dha premiera e dramës "Martesa me prikë", e Nikolla Diakonovit. Spektakli u...

11 Maj 1990, Havier Peres De Kuelar bëri një vizitë zyrtare...

11 deri 13 Maj 1990, Havier Peres De Kuelar, me cilësinë e Sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, bëri një vizitë zyrtare në...

11 Maj 1991, u formua kabineti qeveritar Nano II

Kabineti qeveritar Nano II, u formua më 11 Maj 1991, me këtë përbërje: Kryeministër - Fatos Nano, Zv.kryeministër - Shkëlqim Çani, Ministër i Punëve...

11 Maj 1994, Shqipëria aderoi në Konventën Ndërkombëtare Kundër Torturës

Vendi ynë aderoi, më 11 Maj 1994, në "Konventën Ndërkombëtare Kundër Torturës, Ndëshkimit, Trajtimit Poshtërues dhe Mizorive të tjera jo njerëzore", pranuar nga Asambleja...

11 Maj 1994 u ratifikua marrëveshja që eleminoi tatimet e dyfishta...

Kuvendi i Shqipërisë, i mbledhur më 11 Maj 1994, ratifikoi "Marrëveshjen ndërmjet Qeverisë së Republikës së Shqipërisë dhe Qeverisë së Malajzisë për eleminimin e...