Arkivat Përditshëm e premte maj 12th, 2017

Hahn: Opozita u vetëpërjashtua nga zgjedhjet. Procesi do të vijojë

Komisioneri Europian për Zgjerim, Johanes Hahn, i është drejtuar me një mesazh qytetarëve shqiptarë në kushtet kur vendi është futur në kolaps politik. Hahn nënvizon se janë...

Nëse Serbia s’e heq Kosovën nga Kushtetuta, Nishin do ta fusim...

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka thënë se duhet të dalë dikush e t’i prishë axhendat e Serbisë më...

Luan Rama: Zgjedhjet pa opozitën, problem me legjitimitetin

Intervista e Nënkryetarit të LSI-së, Luan Rama, dhënë për televizionin “REPORT TV” Ka dy momente interesante sot. E para ka të bëjë me hedhjen shortit...

Mogherini: BE do ta pranojë Ballkanin, pas Brexit jemi më të...

Bashkimi Europian jo vetëm nuk do të zmbrapset, por përkundrazi, do të marrë hov të ri duke e hedhur vështrimin në mënyrë të veçantë...

Nishani për Metën: Do të jetë president i balancave politike

Edhe pse u zgjodh pa votat e opozitës, presidenti aktual i Shqipërisë Bujar Nishani beson se Ilir Meta në krye të shtetit do të...

Komisioni Europian reagon ndaj kërcënimeve të ambasadores Vlahutin, ka një mesazh...

Komisioni Evropian ka reaguar pas kërcënimeve të bëra në adresë të ambasadores së Bashkimit Europian në vendin tonë, Romana Vlahutin. Në një prononcim për BIRN,...

Ambasada e SHBA zbardh vizitën në Tiranë të kongresmenëve amerikanë: Mesazhet...

Ambasada Amerikane ne Tiranë ka dhënë sot detaje në lidhje me vizitën e Kongresmenëve amerikanë. Me anë të një deklarate drejtuar mediave, Ambasada thekson...

Protesta e 13 Majit, ambasadorët zbarkojnë në zyrën e ministrit të...

Ambasadorët e SHBA, BE dhe OSBE, përkatësisht Donald Lu, Romana Vlahutin dhe Bernd Bochard kanë shkuar pak minuta më parë në zyrën e ministrit...

Rama krenohet me këtë rrugë! Mos e lini pa vizituar

Ajo është cilësuar si rruga më e bukur në Shqipëri. Jo më kot, kryeministri Edi Rama e nisi ditën duke postuar një foto. “Mirëmëngjes dhe ju...

Letra e Kaderesë për Vlahutin komisioneri Hahn falënderon shkrimtarin e njohur

Komisioneri për Zgjerim Johannes Hahn ka falënderuar sot përmes një statusi në Twitter shkrimtarin e njohur shqiptar Ismail Kadere për letrën dërguar dje ambasadores...

FMN dhe KE vlerësojnë reformat: Por kriza politike ju rrezikon

Kreu i Fondit Monetar Ndërkombëtar në Tiranë, Jens Reinke ka folur për krizën politike në të cilën gjendet vendi si dhe ndikimin që ka...

Zbardhet ankimimi i opozitës në Kolegjin Zgjedhor: Pse duhen çregjistruar listat...

Opozita përmes PAA ankimoi dje në Kolegjin Zgjedhor listat e kandidatëve për deputetë për zgjedhjet e 18 qershorit, me pretendimin se dorëzimi i tyre...

12 Maj 1226, u dorëshkrua në manastirin e Shën Andreas afër...

Kodiku "Vatiheanus Greaus" me numrin 103, që ruhet në Arkivin Qëndror të Shtetit, është një monument i rëndësishëm i kulturës sonë kombëtare. Ai u...

12 Maj 1913, Ismail Qemali i kërkon Mbretit të Greqisë të...

Më 12 Maj 1913, Kryetari i Qeverisë së Përkohshme të Vlorës, Ismail Qemali me anë të një telegrami, i kërkon Mbretit të Greqisë, të...

12 Maj 1922, Komisioni i Lidhjes së Kombeve, bëri publik Informacionin...

Komisioni i Lidhjes së Kombeve, më 12 Maj 1922, bëri publik Informacionin Përfundimtar mbi Shqipërinë. Në të kundërshtohet ideja se shqiptarët, për arsye të...

12 Maj 1934, hyri në fuqi “Konventa Tregtare”, mes Shqipërisë dhe...

Më 12 Maj 1934, hyri në fuqi "Konventa Tregtare", e lidhur ndërmjet Shqipërisë dhe Republikës Çekosllovake.Referencat: Thimi Çollaku / Kalendari i botës shqiptare

12 Maj 1937, shoqëria jashtëshkollore e Durrësit dha për publikun dramën...

Shoqëria jashtëshkollore e Durrësit, më 12 Maj 1937, dha për publikun dramën patriotike "Detyra e mëmës", e dramaturgut Foqion Postoli dhe "Gruaja shqiptare", një...

12 Maj 1940, u lind ekonomisti dhe gazetari kosovar Sari Hadërgjonaj,...

Në Pobergjë të Deçanit, më 12 Maj 1940, u lind ekonomisti dhe gazetari kosovar Sari Hadërgjonaj. Profesionin e ekonomistit dhe të gazetarit, e ka...

12 Maj 1955, Shqipëria aderoi në “Konventën Ndërkombëtare për Parandalimin dhe...

Vendi ynë aderoi, më 12 Maj 1955, në "Konventën Ndërkombëtare për Parandalimin dhe Dënimin e Krimit të Genocidit", miratuar nga Asambleja e Përgjithshme e...

12 Maj 1997, u përurua ekspozita me vepra arti, të fëmijëve...

Në Pallatin e Kulturës në Tiranë, më 12 Maj 1997, u përurua ekspozita me vepra arti, të fëmijëve me aftësi të kufizuar. Ekspozita ishte...