Arkivat Përditshëm e diel maj 14th, 2017

Manjani: Mos u merrni sa ishin në shesh, nuk ka zgjedhje...

Ish ministri i Drejtësisë Ylli Manjani ka reaguar nëpërmjet një postimi në tëiter lidhur mbi protestën e sotme të opozitës duke i cilësuar shterpë...

Presidentit Nishani i jepet titulli ‘Qytetar Nderi’ i Prizrenit

Në ditën e fundit të vizitës shtetërore në Kosovë të Presidentit të Republikës, Sh.T.Z. Bujar Nishani në kompleksin historik të Lidhjes së Prizrenit u...

Petrit Vasili apel Ramës e Bashës: Kompromis për zgjedhje të lira

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim Petrit Vasili shpreson në një marrëveshje të fundit ditën e nesërme, kur në Tiranë do të mbërrijë zv/ndihmës...

14 Maj 1364, Venediku vendosi shkatërrimin e anijeve dhe fortesës së...

Senati i Venedikut, i mbledhur më 14 Maj 1364, vendosi shkatërrimin e anijeve dhe fortesës së Melies, që ndërtonin njerëzit e Karl Topisë. Senati...

14 Maj 1450, filloi rrethimi i parë i Krujës

Rrethimi i parë i Krujës filloi, më 14 Maj 1450. Ushtria osmane numëronte 160 mijë forca. Kalaja mbrohej nga garnizoni i komanduar prej Vrana...

14 Maj 1912, u zhvillua një përleshje e përgjakshme në Istoq...

Në Istoq të Pejes, më 14 maj 1912, u zhvillua një përleshje e përgjakshme midis forcave kryengritëse shqiptare dhe ushtrive turke. Pushtuesit pësuan humbje...

14 Maj 1921, u lind Haxhi Hafiz Sabri Koçi në Oranjë...

Në Oranjë të Librazhdit, më 14 Maj 1921, u lind Haxhi Hafiz Sabri Koçi, ish kryetar i Këshillit të Komunitetit Mysliman të Shqipërisë. 15...

14 Maj 1927, u lind gazetari Milto Ferre në fshatin Sinjë...

Në fshatin Sinjë të rrethit të Beratit, më 14 Maj 1927, u lind gazetari Milto Ferre. Arsimin e kreu në Berat dhe Vlorë dhe...

14 Maj 1948, u krijua shteti i Izraelit

Më 14 Maj 1948, u krijua shteti i Izraelit. Marrëdhëniet diplomatike midis dy vendeve tona, u lidhën vetëm në vitin 1991, por miqësia midis...

14 Maj 1955, Republika Popullore e Shqipërisë, u bë anëtare e...

Më 14 Maj 1955, me krijimin e Traktatit të Varshavës, Republika Popullore e Shqipërisë, bashkë me 8 shtete të Europës Lindore, u bë anëtare...

14 Maj 1997, Kuvendi i Shqipërisë i hapi rrugë krijimit të...

Kuvendi i Shqipërisë miratoi, më 14 Maj 1997, Ligjin "Për Radion dhe televizionin publik dhe privat në Republikën e Shqipërisë” që i hapi rrugë...

14 Maj 1997, ekspozitë në Bibliotekën Kombëtare për shtypin shqiptar të...

Nga 14 deri më 17 Maj 1997, në Bibliotekën Kombëtare, qëndroi e ekspozita e shtypit shqiptar të viteve 90-të. Për herë të parë në...

14 Maj 1997, u hap ekspozita vetjake e piktorit Visar Mulliqi...

Në galerinë e Arteve "Dodona" në Prishtinë, më 14 Maj 1997, u hap ekspozita vetjake e piktorit Visar Mulliqi, pedagog i Fakultetit të Arteve...

14 Maj 1997, miratohet “Statuti i Universitetit”, nga Senati Akademik i...

Senati Akademik i Universitetit Bujqësor të Tiranës, më 14 Maj 1997, miratoi "Statutin e Universitetit". Ky institucion i lartë arsimor, i ngritur në vitin...