Arkivat Përditshëm e martë maj 16th, 2017

Hekurudha Tiranë-Rinas-Durrës, javën tjetër marrëveshja me Kinën

Ministri Dervishaj nënshkruan në Pekin memorandumin e bashkëpunimit mes 2 shteteve, me fokus në fushat e transportit rrugor, infrastrukturës dhe aspekteve të mbështetjes financiare Javën...

Flet zyrtari i DASH: Ja si do zgjidhet kriza në Shqipëri

Zyrtari i DASH, Brian Hoyt Yee, ka zhvilluar një bashkëbisedim me gazetarët pas takimeve që ka zhvilluar me Ramën, Metën e Bashën. Deri tani Z....

Edhe 24 orë afat për Bashën/ Ja oferta e fundit për...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës duket se po bëjnë gjithçka që opozita ta ketë të pamundur vendimin e bojkotit të zgjedhjeve. Për këtë, i dërguari...

16 Maj 1662, Onufri dekoroi kishën e Vllaho Goranxisë, një monument...

Onufër Qiprioti, një nga piktorët tanë më të shquar mesjetar, në vitin 1622 dekoroi kishën e Vllaho Goranxisë, monument i rëndësishëm i kulturës sonë....

16 Maj 1919, Presidenti Wilson priti në Paris delegacionin shqiptar të...

Presidenti amerikan Wilson, më 16 Maj 1919, priti në Paris, delegacione dhe përfaqësues të shteteve dhe kombësive të ndryshme, midis tyre dhe delegacionin shqiptar,...

16 Maj 1931, u lind në Korçë, këngëtarja Pavlina Nika

Këngëtarja Pavlina Nika, u lind në Korçë, më 16 Maj 1931. Ishte vetëm 14 vjeç, kur u përfshi në grupin amator të Radio-Korçës dhe...

16 Maj 1940 u hodhën në grevë punëtorët, që punonin për...

Më 16 Maj 1940, u hodhën në grevë punëtorët, që punonin për ndërtimin e aeroportit afër Beratit. Ata kërkonin pagimin e orëve suplementare dhe...

16 Maj 1992, u dha premiera e baletit “Dafnis e Klos”...

Në Teatrin e Operas dhe Baletit në Tiranë, më 16 Maj 1992, u dha premiera e baletit "Dafnis e Klos" e Moris Navelit. Referencat: Thimi Çollaku...

16 Maj 1997, u hap Festivali i Parë i Këngës qytetare...

Me nismën e Lidhjes së Shoqatave Kulturore e Artistike Shqiptare të Maqedonisë në Dibër, më 16 Maj 1997, u hap Festivali i Parë i...

16 Maj 1997, përkujtohet Prof. Stefanaq Pollo, një nga përfaqësuesit e...

Sot përkujtohet Prof. Stefanaq Pollos, një nga përfaqësuesit e shquar të shkencës historike shqiptare. U lind në Përmet, më 1923. Ndoqi Liceun e Korçës,...

16 Maj 2006, përkujtohet “Bilbili” i Ballkanit, siç është quajtur këngëtarja,...

Bota muzikore shqiptare, sot përkujton "Bilbilin" e Ballkanit, siç është quajtur këngëtarja, Luçie Miloti. Ajo u lidh me skenën në moshën 12 vjeçare. Që...