Arkivat Përditshëm e mërkurë maj 17th, 2017

Basha: Prano propozimin e SHBA, Rama: Mos u fshih pas McAllister

Përmes një letre të bërë publike, Lulzim Basha i ka kërkuar Edi Ramës që të shprehet për propozimet e paketës McAllister. Kreu i PD shkruan...

Marrëveshja sot? Burimet: Palët, më afër se kurrë

Pas shumë javësh protestë dhe negociata, duket se më në fund marrëveshja mes palëve është më pranë se kurrë. Burime shumë të rezervuara jashtë dy...

Ekstremistët grekë ulin flamurin kuq e zi në Delvinë dhe ngrenë...

Ditën e dielë në fshatin Kranë të Delvinës përfaqësues të organizatave ekstremiste-terroriste të Greqisë detyruan nxënësit dhe hoqën flamurin shqiptar duke vendosur flamurin e Greqisë...

17 Maj 1910, lindi Ibrahim Dibra, një nga stomatologët e parë...

Në Shkodër, më 17 Maj 1910, u lind Ibrahim Dibra, një nga stomatologët e parë shqiptar. U diplomua në Shkollën e Lartë Dentare të...

17 Maj 1914, u nënshkrua “Protokolli i Korfuzit”

Më 17 Maj 1914, u nënshkrua "Protokolli i Korfuzit", sipas të cilit dy prej prefekturave jugore të Shqipërisë, do të gëzonin administrim gjysëm autonom....

17 Maj 1914, u sulmua batalioni që ishte nisur në jug...

Te ura e Limuthit, pranë Tiranës, më 17 Maj 1914, u sulmua batalioni që ishte nisur në jug në frontin kundër "vorio-epiriotëve". Pas një...

17 Maj 1937, u shtyp kryengritja e Ethem Totos

Më 17 Maj 1937, u shtyp kryengritja e Ethem Totos. Ajo shpërtheu më 15 maj të atij viti, në Delvinë dhe u shtri në...

17 Maj 1942, Vasil Laçi zbrazi 5 plumba mbi Viktor Emanuelin...

Më 17 Maj 1942, i riu shqiptar Vasil Laci, zbrazi 5 plumba mbi Viktor Emanuelin III, i cili kishte ardhur në Shqipëri për një...

17 Maj 1949, u vranë nga agjentët e UDB-së jugosllave, vëllezërit...

Rifat Berisha, bashkë me dy vëllezërit, Mustafanë dhe Hilmiun, u vranë nga agjentët e UDB-së jugosllave, në Gajark të Malishevës, më 17 Maj 1949....

17 Maj 1964, u dha premiera e baletit shqiptar “Delina”

Në skenën e Teatrit të Operas dhe Baletit, më 17 Maj 1964, u dha premiera e baletit shqiptar "Delina" me muzikë të Çesk Zadesë...

17 Maj, përfundoi “Marrëveshja për bashkëpunimin e administratave doganore”

Në Athinë, midis Qeverisë së Republikës së Shqipërisë dhe Qeverisë së Republikës së Greqisë, më 17 Maj 1993, përfundoi "Marrëveshja për bashkëpunimin e administratave...

17 Maj 1995, Kuvendi i Shqipërisë ratifikoi “Konventën për shmangien e...

Kuvendi i Shqipërisë, i mbledhur në seancë plenare, më 17 Maj 1995, ratifikoi "Konventën ndërmjet Qeverisë së Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Italisë...

17 Maj 1998, u dha premiera e operas së Moxartit “Cosi...

Në kuadrin e 45 vjetorit të krijimit të Teatrit të Operas dhe Baletit, më 17 Maj 1998, u dha premiera e operas së Moxartit...