Arkivat Përditshëm e enjte maj 18th, 2017

OSBE: Gati të mbështesim reformën zgjedhore

OSBE ka përshëndetur arritjen e marrëveshjes mes krerëve të dy forcave kryesore politike, Rama dhe Basha, për zgjidhjen e krizës dhe futjen e opozitës...

BE dhe SHBA: Bravo shqiptarëve, Ramës dhe Bashës

Ambasada amerikane në Tiranë reagoi pas arritjes së marrëveshjes së mbrëmshme. Me anë të një kartoline, ambasadori amerikan Donald Lu, u thotë bravo shqiptarëve, por...

Marrëveshja: Si u arrit ky shtrëngim sportiv i duarve

Tre orë e gjysmë pasi ata kishin filluar takimin kokë më kokë, kryeministri dhe kreu i opozitës erdhën te gazetarët e televizionit të dy...

Arrihet marrëveshja/ Rama e Basha pranojnë paketën “McAllister”

Kreu i PS-së dhe kryeministri Edi Rama dhe kreu i PD-së dhe opozitës, Lulzim Basha, kanë arritur më në fund të gjejnë ‘gjuhën e...

Kryemadhi: Zgjedhjet më 16 korrik! Washington Post: Merr fund ngërçi

Deputetja e LSI, Monika Kryemadhi ka qenë sot e ftuar në emisionin e mëngjesit ‘Wake up’ në ‘Top Channel’ nga ku zbuloi edhe datën...

18 Maji është Dita Ndërkombëtare e Muzeumeve

18 Maji është Dita Ndërkombëtare e Muzeumeve, si qëndra historike, kulturore dhe shkencore të edukimit të masave. Tek ne, muzeumet e para janë ngritur...

18 Maj 1273, Karli I Anzhu i dhuroi fisnikut arbëresh Pal...

Me anë të diplomës, që mban datën 18 Maj 1273, Karli I Anzhu, mbret i Siçilisë dhe dukë i Durrësit, i dhuroi fisnikut arbëresh...

18 Maj 1430, Sulltani shtypi kryengritjen e Gjon Kastriotit

Nëpërmjet letrës së Senatit të Raguzës, datë 18 Maj 1430, drejtuar ambasadorit të vet në Bosnjë, mësojmë mbi shtypjen e kryengritjes së Gjon Kastriotit....

18 Maj 1835, pushtuesit osmanë, filluan spastrimin e aparatit administrativ nga...

Në fillim të vitit 1835, pushtuesit osmanë, filluan spastrimin e aparatit administrativ nga nënpunësit shqiptarë dhe ngritjen e taksave doganore. Të pakënaqur shkodranët, më...

18 Maj 1854, Franc Bopi mbajti referatin “Mbi gjuhën shqipe në...

Albanologu gjerman, Franc Bopi, themeluesi i gjuhësisë krahasuese indoeuropiane, më 18 Maj 1854, mbajti referatin "Mbi gjuhën shqipe në lidhjet e farefisnisë gjuhësore të...

18 Maj 1880, Komiteti i Lidhjes së Prizrenit i dërgon memorandum...

Komiteti i Degës së Lidhjes Shqiptare të Prizrenit për Shkodrën, më 18 Maj 1880, i drejtoi Fuqive të Mëdha një memorandum, ku kërkonte ndalimin...

18 Maj 1887, botohet numri i parë i gazetës letraro-shkencore, me...

Mërgimtarët shqiptarë, punëtorë e zejtarë të varfër, anëtarë të degës së shoqërisë patriotike "Drita", në Draile të Rumanisë, më 18 Maj 1887, botuan numrin...

18 Maj 1906, u lind në Lusë të Përmetit, shkrimtari Nonda...

U lind në Lusë të Përmetit, 18 Maj 1906, shkrimtari, prozatori dhe përkthyesi Nonda Bulka, i cili ka përdorur pseudonimin "Chri-Chri". Pas liceut të...

18 Maj 1930, u lind Rafik Resmja, Mjeshtri i Merituar i...

Mjeshtri i Merituar i Sportit, futbollisti i dëgjuar Rafik Resmja u lind, më 18 Maj 1930. Ai përfundoi Institutin e Fiskulturës "Vojo Kushi" dhe...

18 Maj 1983, u dha premiera e pjesës “Betimi” të Peter...

Trupa profesioniste e Teatrit "Migjeni" të Shkodrës, më 18 Maj 1983, dha premierën e pjesës "Betimi" të Peter Vajsit. Pjesa u vu në skenë,...

18 Maj 1987, u vendosën marrëdhëniet diplomatike, me Jordaninë

Më 18 Maj 1987, u vendosën marrëdhëniet diplomatike, midis vendit tonë dhe Mbretërisë Hashimite të Jordanisë.Referencat: Thimi Çollaku / Kalendari i botës shqiptare

18 Maj 1993, u përfundua deklarata e përbashkët politike me Belgjikën

Deklarata e përbashkët politike, ndërmjet Republikës së Shqipërisë dhe Mbretërisë së Belgjikës, u përfundua në 18 Maj 1993. Po në atë datë, në Ankara,...

18 Maj 1993, u krijua “Urdhëri i Mjekëve”

Në Tiranë më 18 Maj 1993, u krijua "Urdhëri i Mjekëve".Referencat: Thimi Çollaku / Kalendari i botës shqiptare