Arkivat Përditshëm e premte maj 19th, 2017

Ja pse ja vlen një koalicion me bazë të gjerë PS-PD

Ideja që ne hodhëm për një koalicion me bazë të gjerë, PS-PD, shto partitë e tjera që do të dëshironin,  krijoi reagime të mëdha,...

10 arsye pse marrëveshja e djeshme është…. historike

Pamjet e dy liderëve Rama dhe Basha që të buzëqeshur apo me buzëqeshje të përmbajtura dalin para kamerave në mesnatë do të mbahet mend...

Marrëveshja PD-PS, Vasili: Pazar dhe antikushtetuese

Marrëveshja mes Bashës dhe Ramës është cilësuar si antikushtetuese nga kreu i LSI-së, Petrit Vasili, i cili arsyeton se nuk u lejon partive që...

19 Maj 1456, në betejën e Oranikut, Gjergj Kastrioti Skënderbeu, korri...

Në betejën e Oranikut, në afërsi të Dibrës, që u zhvillua më 19 Maj 1456, Gjergj Kastrioti Skënderbeu, korri një fitore të dyfishtë: theu...

19 Maj 1835, u zhvillua një betejë e përgjakshme, në rrugët...

Në rrugët e qytetit të Shkodrës, më 19 Maj 1835, midis qytetarëve të udhëhequr nga esnafët, të cilave u kishin ardhur në ndihmë edhe...

19 Maj 1879, Lidhja Shqiptare e Prizrenit, i parashtroi autoriteteve osmane,...

Krerët e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, të mbledhur më 19 Maj 1879, shtruan para autoriteteve osmane, njohjen e autonomisë për administratën gjyqësore dhe atë...

19 Maj 1894, u lind Muharem Bajraktari, në Ujmishte të Lumës

Në Ujmishte të Lumës, më 19 Maj 1894 u lind Muharem Bajraktari. Kreu shkollën ushtarake në Insbruk të Austrisë. Pas diplomimit shërbeu në radhët...

19 Maj 1911, u lind Shyqo Basha, Doktori i Shkencave Mjekësore

Doktori i Shkencave Mjekësore, pionieri i luftës për çrrënjosen e sëmundjeve veneriane, pedagogu dhe studiuesi i shquar Shyqo Basha, u lind më 19 Maj...

19 Maj 1914, patriotët rrethuan Esat Toptanin, në shtëpinë e tij...

Në agimin e 19 Majit 1914, patriotët rrethuan Esat Toptanin, në shtëpinë e tij në Durrës. Për të evituar trazirat, mbreti Vilhelm Vidi, ia...

19 Maj 1984, në Teatrin e Operas dhe Baletit u dha...

Trupa e baletit të Teatrit të Operas dhe Baletit të Tiranës, më 19 Maj 1984, dha premierën e baletit më dy akte " Joniada"...

19 Maj 1992, u miratua “Ligji për të Drejtat e Autorit”

Më 19 Maj 1992, u miratua "Ligji për të Drejtat e Autorit", i cili me disa ndryshime është në fuqi edhe sot.Referencat: Thimi Çollaku /...

19 Maj 1997, në Bibliotekën Kombëtare, u hap ekspozita, “Tirana nëpërmjet...

Në Bibliotekën Kombëtare, më 19 Maj 1997, u hap ekspozita, "Tirana nëpërmjet fotografive", organizuar nga Bashkia e kryeqytetit dhe Drejtoria e Muzeumeve. 140 fotot...

19 Maj 2006, u nda nga jeta gazetari dhe skenaristi Anastas...

Shkrimtari, gazetari dhe skenaristi Anastas Kondo, u nda nga jeta, më 19 Maj 2006. Pas përfundimit të Politeknikumit të Tiranës u diplomua inxhinier paleontolog...