Arkivat Përditshëm e shtunë maj 20th, 2017

Zgjedhja President, Kongresmeni amerikan uron Metën: Të forcojmë partneritetin tonë

Kongresmeni amerikan, z. Michael Turner, ka uruar z. Ilir Meta me rastin e zgjedhjes në postin e Presidentit të Republikës së Shqipërisë. Përmes një telegrami,...

Brukseli: Zgjidhja e krizës nuk është mrekulli, por vullnet politik

Zëdhënësja e BE-së, Maja Kocijancic reagoi pas zgjidhjes së shpejtë e thuajse të papritur të krizave në Maqedoni e Shqipëri. Nuk besoj se është rasti...

Shpresë!

Kjo javë filloi me një vizitë në Berlin të Presidentit të sapozgjedhur francez, Macron, në ditën e tij të parë të punës si President,...

20 Maj 1837, sot përkujtohet Alush Frakulla

Sot përkujtohet Alush Frakulla, udhëheqës i kryengritjeve fshatare antiosmane në krahinën e Myzeqesë. I pakënaqur nga reformat centralizuese të tanzimatit, në Maj të vitit...

20 Maj 1916, u gjet përkrenarja e mbretit ilir Monun

Në rrethinat e liqenit të Ohrit, në Maj të vitit 1916, u gjet rastësisht përkrenarja e mbretit ilir Monun, që sot ruhet në Muzeun...

20 Maj 1903, u lind në Shkodër, shkrimtari Ernest Koliqi

U lind në Shkodër, më 20 Maj 1903, shkrirntari, gazetari, studiuesi dhe politikani Ernest Koliqi. U diplomua në Universitetin e Padovës dhe mbrojti doktoraturën...

20 Maj 1923, u nda nga jeta Muç Shqiptari

Më 20 Maj 1923, populli i Elbasanit përcolli me nderime të mëdha në banesën e fundit, Muç Shqiptarin. Ai ishte njeri i thjeshtë, që...

20 Maj 1927, u lind Prof. Ziver Neko, inxhinier gjeolog

Në fshatin Hotovë të Përmetit, më 20 Maj 1927, u lind Prof. Ziver Neko. U diplomua inxhinier gjeolog në Institutin e Lartë të Naftës...

20 Maj 1982, në skenën e Teatrit të Operas dhe Baletit,...

Në skenën e Teatrit të Operas dhe Baletit. më 20 Maj 1982, u dha premiera e baletit shqiptar me dy akte dhe gjashtë tablo...

20 Maj 1996, u ngrit Komiteti Kombëtar për Drogën

Me vendim të Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë, më 20 Maj 1996, u ngrit Komiteti Kombëtar për Drogën, që synon luftën kundër...

20 Maj 1998, Shqipëria aderoi në Konventën e Organizatës Ndërkombëtare të...

Kuvendi i Shqipërisë, më 20 Maj 1998, miratoi Ligjin për aderimin e vendit tonë, në Konventën e Organizatës Ndërkombëtare të Punës Nr. 181 mbi...