Arkivat Përditshëm e martë maj 23rd, 2017

Gazetarët në Kosovë i futen politikës me shpresën për ndryshim

Një muaj përpara zgjedhjeve në Kosovë, një grup analistësh, aktivistësh të shoqërisë civile dhe gazetarësh kanë nxituar të lënë redaksitë për t’iu bashkuar partive...

Rama flet për hapjen e dyerve të burgut, Iljazaj ‘skanon’ ministrat

Kryeministri i vendit, Edi Rama ka replikuar me komentues të shumtë në Facebook, pas votimit të vettingut. Një komentues është shprehur se nuk do të...

Kandidati për kryeministër, Haradinaj: Administratën që nuk punon e çojmë në...

Kandidati për Kryeministër të Kosovës, i koalicionit PDK-AAK-NISMA, Ramush Haradinaj, ka premtuar në Rahovec se, kushdo që punon në administratën e Shtetit dhe nuk...

Sipërmarrja ‘merr frymë’ lirshëm pas marrëveshjes Rama-Basha

Marrëveshja mes qeverisë dhe opozitës duket se ka rikthyer entuziazmin tek sipërmarrja, e cila shprehet e lehtësuar lidhur me kostot që mund të shkaktonte...

23 Maj 1820, Ali Pashë Tepelena mobilizon pashallëkun kundër pushtuesve osmanë

Pasi Sulltani, e shpalli Ali Pashë Telepelenën fermanli, më 23 Maj 1820, ai thirri një mbledhje të posaçme të krerëve shqiptarë e grekë, hoxhallarë...

23 Maj 1913, delegatët shqiptarë i paraqesin Sir Eduard Greit memorandumin...

Delegatët shqiptarë në Londër, më 23 Maj 1913, i dorëzuan Sir Eduard Greit, kryetar i Konferencës së Londrës, memorandumin mbi barbarizmat e ushtrisë greke...

23 Maj 1914, kryengritësit sulmojnë Durrësin, aty ku ndodhej qeveria e...

Kryengritësit, pasi pushtuan Tiranën dhe Shijakun, më 23 Maj 1914, kryen një sulm të furishëm kundër Durrësit, ku e kishte selinë e vet qeveria...

23 Maj 1924, mbahet Kuvendi i krahinës së Labërisë

Në qytetin e trazuar të Vlorës, më 23 Maj 1924, u mbajt kuvendi i 43 deputetëve demokratë dhe parisë vlonjate. Ata vendosën të kundërshtojnë...

23 Maj 1940, grevë e punëtorëve të shoqërisë italiane Santinella

Punëtorët e shoqërisë italiane "Santinella", që punonin për ndërtimin e aerodromit në periferi të Beratit, më 23 Maj 1940, u hodhën në grevë kundër...

23 Maj 1947, lindi gazetari Salih Kabeshi

Gazetari Salih Kabeshi, u lind në Tamac të Kosovës, më 23 Maj 1947. Pas diplomimit në Fakultetin Filozofik të Universitetit të Prishtinës, bashkëpunoi me...

23 Maj 1970, vendosen marrëdhënie diplomatike midis Afrikës Qëndrore dhe vendit...

Më 23 Maj 1970, u vendosën marrëdhëniet diplomatike, midis vendit tonë dhe Republikës së Afrikës Qëndrore, me një popullsi prej 3 milion banorë. Kryeqyteti...

23 Maj 1977, u vendosën marrëdhëniet diplomatike, midis vendit tonë dhe...

Po në këtë datë, në vitin 1977, u vendosën marrëdhëniet diplomatike, midis vendit tonë dhe Mbretërisë së Nepalit, që shtrihet në veri të gadishullit...

23 Maj 1997, u mbajt Festivali i Tretë “Kënga e Pranverës...

Në Pallatin "Rinia" të Prishtinës, më 23 Maj 1997, u mbajt Festivali i Tretë "Kënga e Pranverës 97" me kompozime për fëmijë. Çmimin e...

23 Maj , përkujtohet sot piktori Fadil Pëllumbi

Bota shqiptare e arteve të bukura sot, përkujton piktorin Fadil Pëllumbi. Studimet e larta, i ndoqi në Akademinë e Arteve të Bukura në Romë....