Arkivat Përditshëm e shtunë maj 27th, 2017

Zbardhet marrëveshja: Opozita e bashkuar në zgjedhje

Partia Demokratike ka arritur të bindë aleatët që të garojnë nën siglën e PD-së në zgjedhjet e ardhshme parlamentare. Deri mbrëmë vonë, nga Partia Demokratike...

BE : Shqipëria, përmirësim gradual të ekonomisë

Sot përfaqësues të Shteteve Anëtare të BE-së, Komisionit Evropian dhe Bankës Qendrore Evropiane u takuan me homologët e tyre nga Ballkani Perëndimor dhe Turqia...

Krizat tërhoqën vëmendjen drejt Ballkanit

Njohësit e integrimeve europiane dhe të së drejtës ndërkombëtare mendojnë se zinxhiri i ngjarjeve në Ballkanin Perëndimor që nga fillimi i vitit e ka...

27 Maj 1280, filloi meremetimi i kështjellës së Durrësit

Me ashpërsimin e luftës midis Anzhuinëve dhe Bizantit në territorin e Shqipërisë, Karli I Anzhu, urdhëroi, më 27 Maj 1280, fillimin e merementimit të...

27 Maj 1922, lindi shkrimtari Kin Dushi

Bota shqiptare e letrave sot, kremton përvjetorin e lindjes të shkrimtarit dhe gazetarit shkodran, Kin Dushi. U lind, më 27 Maj 1922, jetim, i...

27 Maj 1924, u formua qeveria e re, që kryesohej nga...

Kabineti i kryesuar nga Shefqet Verlaci, më 27 Maj 1924, dha dorëheqien dhe u formua qeveria e re, që kryesohej nga Iljaz Vrioni. Kryeministri...

27 Maj 1927, arrestohet shtetasi jugosllav Vuko Gjyraskovic

Autoritetet shqiptare, më 27 Maj 1927, arrestuan për veprimtari spiunazhi shtetasin jugosllav Vuko Gjyraskovic. Ky incident, i acaroi marrëdhëniet midis dy shteteve. Beogradi tërhoqi...

27 Maj 1928, detarët durrsakë u hodhën në grevë

Detarët durrsakë, më 27 Maj 1928, u hodhën në grevë dhe kërkonin ngritjen e pagës dhe përmirësimin e kushteve të punës. Greva zgjati 6...

27 Maj 1941, u ekzekutua me varje Vasil Laçi

Më 27 Maj 1941, u ekzekutua me varje në Tiranë, i riu 21 vjeçar. Më 17 Maj, të atij viti, ai qëlloi me 5...

27 Maj 1944, u krijua Komiteti Antifashist Nacionalçlirimtar

Më 27 Maj 1944, u emërua nga Këshilli Antifashist Nacionalçlirimtar, Komiteti Antifashist Nacionalçlirimtar, i cili përfaqësonte qeverinë e parë të përkohëshme të dalë nga...

27 Maj 1946, u shpall Ligji mbi Reformën Agrare

Më 27 Maj 1946, u shpall Ligji mbi Reformën Agrare dhe një vit më vonë, shtojca përkatëse. Nga kjo reformë u shpërndanë 288,400 hektar...

27 Maj 1952, lindi regjizori Spartak Pecani

Regjizori Spartak Pecani u lind, më 27 Maj 1952. Pas diplomimit për dramaturgji në Institutin e Lartë të Arteve në Tiranë, kreu specializimin për...

27 Maj 1982, u nda nga jeta atdhetari Skënder Luarasi

Më 27 Maj 1982, u nda nga jeta atdhetari, shkrimtari, përkthyesi dhe pedagogu i dëgjuar, Skënder Luarasi. U lind në Selanik, në fillim të...