Arkivat Përditshëm e hënë maj 29th, 2017

Basha lëshon sfidën për Ramën: Eja në debat televiziv!

Në mitingun me demokratët e Fierit, Lulzim Basha ka bërë një ftesë publike kryeministrit Rama për një debat televiziv. “Në fushatë do të ketë fishekzjarrë,...

Helmimi i 140 qytetarëve në mitingun e PD, reagon Kryeministri Rama

Kryeministri Edi Rama reagoi sot për herë të parë për incidentin e ndodhur në mitingun e PD, ku rreth 140 persona u helmuan me...

29 Maj 1453, sulltan Mehmeti II, pushtoi Kostandinopojën

Më 29 Maj 1453, sulltan Mehmeti II, pushtoi Kostandinopojën dhe e bëri atë kryeqytetin e Perandorisë Osmane. Rënia e Kostandinopojës e shtoi frikën dhe...

29 Maj 1912, në Zall të Roboshtesë kryengritësit e lezhes zhvilluan...

Më 29 Maj 1912, në Zall të Roboshtesë, në afërsi të Lezhës, midi kryengritësve shqiptarë dhe forcave turke, u zhvillua një përleshje që zgjati...

29 Maj 1917, sot përkujtohet përvjetori i vdekjes së atdhetarit Dom...

Sot përkujtohet përvjetori i vdekjes së atdhetarit dhe veprimtarit të shquar të Rilindjes Kombëtare, klerikut Dom Nikoll Kaçorit. Shërbeu 20 vjet në famullinë katolike...

29 Maj 1920, në Barçalla pranë Dukatit filloi kryengritja kundër pushtuesve...

Më 29 Maj 1920, me nismën e Komitetit të "Mbrojtjes Kombëtare”, në Barcalla pranë Dukatit, u mblodh Kuvendi, që vendosi fillimin e kryengritjes kundër...

29 Maj 1946, u krijua Ndërmarrja e Parë Bujqësore e kryeqytetit

Në Kamëz të Tiranës, më 29 Maj 1946, u krijua Ndërrmarrja e Parë Bujqësore e kryeqytetit.Referencat: Thimi Çollaku / Kalendari i botës shqiptare

29 Maj 1917, u dha në Tiranë premiera e operas “Jollanta”

Premiera e operas me një akt të kompozitorit rus Çajkovski, "Jollanta", u dha në Tiranë, më 29 Maj 1917. Në rolet kryesore interpretuan dy...

29 Maj 1971, u vendosën marrëdhëniet diplomatike midis vendit tonë dhe...

Më 29 Maj 1971, midis vendit tonë dhe Mbretërisë së Norvegjisë, u vendosën marrëdhëniet diplomatike dhe konsullore. Dy dekada më pas, po në këtë...

29 Maj 1936, trupa e Teatrit të Gjirokastrës, vuri në skenë...

Trupa e Teatrit Profesionist të Gjirokastrës, më 29 Maj 1936, vuri në skenë dramën e shkrimtarit dhe dramaturgut islandez, Harold Llaksnes "Këngë djepi".Referencat: Thimi Çollaku...