Arkivat Përditshëm e enjte qershor 8th, 2017

Polemika për çmimin Kadare/ Reagon Ardian Vehbiu: Çmimi i përfolur

Publicisti dhe shkrimtari Ardian Vehbiu është një tjetër zë që nuk I ka qëndruar indiferent çmimit “Kadare” të sivjetëm, që u nda pak ditë...

Nuk ka më qetësi, Meta shpërthen kundër Ramës: Kur njeriu pi...

Prej disa ditësh Ilir Meta e ka harruar “togfjalëshin” e tij të zakonshëm me qetësi dhe dashuri. Tashmë presidenti i zgjedhur, përveçse nuk po...

Vasili i përgjigjet Ramës: Kush ka kërcënuar LSI-në ka thyer kokën…

Kreu i LSI-së, Petrit Vasili ka folur sot në një takim elektoral në Berat, ku ka sulmuar kryeministrin Rama. Ai tha se alternativa e Ramës...

Gjyqtarët ankimojnë Vettingun; Kushtetuesja pranon kërkesën

Ligji i Vettingut duhet të kalojë sërish në provën e Gjykatës Kushtetuese. Unioni dhe Shoqata e gjyqtarëve janë bashkuar në një padi të re...

8 Qershor 1455, tradhëtia e Hamza Kastriotit ndihmoi Isa Bej Evrenozin...

Në 8 Qershor të vitit 1455, u zhvillua beteja e ushtrisë shqiptare të udhëhequr nga Gjergj Kastrioti, kundër forcave osmane në Berat. Shqiptarët rrethuan...

8 Qershor 1924, forcat e Revolucionit çliruan Lushnjën dhe Beratin

Më 8 Qershor 1924, forcat revolucionare çliruan Lushnjën. Bajram Curri me trimat e tij marshoi drejt Tiranës. Shefqet Vërlaci, Xhafer Ypi, deputetë dhe qeveritarë...

8 Qershor 1927, lindi në Shkodër kompozitori i madh Çesk Zadeja

Çesk Zadeja, njëri prej themelonjësve të muzikës klasike shqiptare, u lind në Shkodër, më 8 Qershor 1927. U diplomua në Konservatorin "Santa Çeçilja" të...

8 Qershor 1937, u ngrit gjyqi i posaçëm në Gjirokastër kundër...

Në Gjirokastër, më 8 Qershor 1937, u ngrit gjyqi pofitik i posaçëm për  gjykimin e pjesëmarrësve, në revoltën e Et'hem Totos. Kryetar i trupit...

8 Qershor 1937, kori i Liceut të Korçës mbajti koncert me...

Kompozitori dhe dirigjenti Kristo Kono, me nxënësit e Liceut Kombëtar të Korçës, dhanë më 8 Qershor 1937, një shfaqje muzikore për publikun e Korçës....

8 Qershor 1949, u themelua Arkivi Qëndror i Shtetit

Më 8 Qershor 1949, u ngrit Arkivi Qëndror i Shtetit, institucion që merret me grumbullimin, sistemimin, ekspertizën, ruajtjen, evidentimin dhe shfrytëzimin e materialeve dokumentar,...

8 Qershor 1991, u miratua në Shqipëri ligji “mbi departizimin dhe...

Kuvendi i Shqipërisë, i mbledhur më 8 Qershor 1991, miratoi Ligjin departizimin dhe depolitizimin e disa organeve shtetërore, që synonte krijim një administrate civile...