Arkivat Përditshëm e shtunë qershor 10th, 2017

Sot hapet sheshi: Rama falenderon Veliajn, ja ndryshimi në vite

Kryeministri Edi Rama u ka uruar “Mirëmëngjes” të gjithë shqiptarëve duke zgjedhur t’i përshëndesë me pamjet e sheshit “Skënderbej” i cili hapet sot pasdite...

Maqedoni, ministri i ri pezullon 23 drejtues policie për dhunën në...

Ministri i ri i Punëve të Brendshme në qeverinë e Maqedonisë, Oliver Spasovski njoftoi të enjten për pezullimin nga puna të 23 oficerëve të...

KQZ: Zgjedhjet rrezikojnë kolapsin, po pengohen komisionerët

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka paralajmëruar kolapsin në procesin zgjedhor, pasi drejtuesit e administrës publike nuk po lejojnë komisionerët të bëjnë punën e tyre. Në...

10 Qershor 1772, Mehmet Pashë Bushatlliu tenton të marrë Kalanë e...

Në fillim të Qershorit, Mehmet Pashë Bushatlliu, nisi një ushtri prej 20 mijë vetash për marrjen e kalasë së Krujës, që sundohej nga familja...

10 Qershor 1818, ndërron jetë Ipolit Durrazo, patrik venedikas me origjinë...

Në Voltere të Italisë, më 10 Qershor 1818, ndroi jetë Ipolit Durrazo, patrik venedikas me origjinë nga Durrësi. Në vitin 1775, ai përfshihet në...

10 Qershor 1878, u themelua Lidhja e Prizrenit

Më 10 Qershor 1878, 300 delegatë nga të gjithë trojet shqiptare, të mbledhur në Prizren, themeluan "Lidhjen Shqiptare të Prizrenit", organizatë politike mbarëshqiptare, që...

10 Qershor 1878, u themelua Kolegji Saverian

Në Shkodër, më 10 Qershor 1878, u themelua Kolegji Saverian, ku janë arsimuar shumë njerëz të shquar të vendit tonë.Referencat: Thimi Çollaku / Kalendari i...

10 Qershor 1924, shënohet fitorja e Revolucionit të Qershorit

Kryengritësit demokratë, më 10 Qershor 1924, hynë në Tiranë. Kjo datë shënon fitoren e Revolucionit të Qershorit. Krerët e ish opozitës çifligare, u arratisën...

10 Qershor 1930, u shfaq filmi dokumentar Shqipëria ringjallet

Në Tiranë, më 10 Qershor 1930, u shfaq filmi i gjatë dokumentar "Shqipëria ringjallet", e xhiruar nga shoqëria italiane "Luçe". Ai trajtonte gjëndjen e...

10 Qershor 1978, u shfaq drama kushtuar Lidhjes së Prizrenit

Teatri profesionist i Durrësit "Aleksandër Moisiu", me rastin e 100 vjetorit të Lidhjes së Prizrenit, më 10 Qershor 1978, dha premierën e dramës, "Shqipëri...

10 Qershor 1991, Klubi “Fan Noli” nisi veprimtarinë artistike

Klubi "Fan Noli" i Prizrenit, më 10 Qershor 1991, filloi veprimtarinë artistike me spektaklin "Ora letrare", që i kushtohej përvjetorit të Lidhjes së Prizrenit.Referencat: Thimi...

10 Qershor 2001, u nënshkruan marrëveshje midis Shqipërisë dhe Bankës Botërore

Shqipëria dhe Banka Botërore nënshkruan, më 10 Qershor 2001, dy marrëveshje kredie për reformën arsimore dhe mbështetjen e sektorit financiar në Shqipëri.Referencat: Thimi Çollaku /...