Arkivat Përditshëm e hënë qershor 12th, 2017

PDK shpall fitoren, deklaron Ramush Haradinajn kryeministër të vendit

Kandidati për kryeministër nga koalicioni PDK-AAK-Nisma, Ramush Haradinaj, ka thënë se fitorja e PAN-it është më e madhe se sa e Exit Pollit. Ai...

Rama tregon ndryshimin e Urës së Bunës dhe thumbon Voltana Ademin

Kryeministri Rama e ka nisur ditën me një pamje të urës së Bunës në Shkodër, duke evidentuar ndryshimin që është bërë. Gjithashtu Rama ka thumbuar kryetaren...

12 Qershor 1920, protestë e ushtarëve italianë për t’i dhënë fund...

Ndërsa në Shqipëri zhvillohej "Epopeja e Vlorës", për të hedhur në det pushtuesit italianë, në Trieste të Italisë, më 12 Qershor 1920, shpërtheu një...

12 Qershor 1924, u krijua shoqëria sportive Ylli i Shpresës Shqiptare

Gazeta "Shqipëria e re", njoftonte më 12 Qershor 1924, për krijimin në Stamboll të shoqërisë sportive, "Ylli i Shpresës Shqiptare", ku bënin pjesë anëtarët...

12 Qershor 1939, lindi Profesor Doktor Uran Asllani

Në Tiranë, më 12 Qershor 1939, u lind profesor Doktor Uran Asllani. Arsimin e kreu në vendlindje. Pas diplomimit në Fakultetin e Shkencave të...

12 Qershor 1960, premiere e operas “Pranvera”

Në skenën e TOB-it, më 12 Qershor 1960, u dha premiera e operas me 2 akte "Pranvera", me muzikë të kompozitorit Tish Daija dhe...

12 Qershor 1987, vendosen marrëdhënie diplomatike ndërmjet Republikës së Shqipërisë dhe...

Marrëdhëniet diplomatike ndërmjet Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Filipineve, u vendosën, më 12 Qershor 1987.Referencat: Thimi Çollaku / Kalendari i botës shqiptare

12 Qershor 1990, shpallet dekreti presidencial për dhënien e vizave

Më 12 Qershor 1990, u shpall dekreti presidencial, "Për lëshimin e pasaportave për jashtë shtetit dhe dhënien e vizave", që bënte të mundur lëvizjen...

12 Qershor 1994, hapet në Austri ekspozita e madhe e kulturës...

Në kështjellën muzeore të Salzburg, në Austri, më 12 Qershor 1994, u hap ekspozita e madhe e kulturës shqiptare. Në të, u ekspozuan 15...