Arkivat Përditshëm e martë qershor 13th, 2017

Meta: Pakti Rama-Basha u bë për të më goditur mua e...

Presidenti i zgjedhur i Republikës, Ilir Meta i ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit” të Ylli Rakipit në televizionin “News 24” nuk e fsheh faktin...

Basha: LSI do kalojë në opozitë, do ketë arrestime

Kryetari i PD Lulzim Basha ka deklaruar hapur se nuk do të bëjë koalicion me LSI pas zgjedhjeve të 25 qershorit dhe partia e...

Mesazhi i ish-kreut të PS: Historia e raporteve Nano-Meta-Rama

Lideri historik i socialistëve ka ndërhyrë në debatin mes PS dhe LSI. Me një mesazh urimi për 26-vjetorin e PS-së ai ka mbështetur Ramën...

Çfarë ndodhi në eventin e bizhuve të bukura, Bijoutiful

Nuk e dimë se kush ishte shkaktari i vërtetë  i gjithë atij shkëlqimi në eventin e hapjes së dyqanit më të ri, Bijoutiful, të...

13 Qershor 1878, filloi punimet Kongresi i Berlinit

Më 13 Qershor 1878, filloi punimet Kongresi i Berlinit. Traktati i përfunduar pas një muaj debatesh, duke marrë nëpër kërnbë parimin e vetvendosjes së...

13 Qershor 1878, një grup patriotësh shkodranë i dërguan një memorandum...

Një grup patriotësh shkodranë, më 13 Qershor 1878, ditën e hapjes së Kongresit të Berlinit, hartuan dhe i dërguan kryeministrit britanik Bikonsfild, Memorandumin, që...

13 Qershor 1878, lidhja shqiptare e Gegërisë i drejtoi një protestë...

Lidhja shqiptare e Gegërisë, më 13 Qershor 1878, i drejtoi një protestë Kongresit të Berlinit, kundër aneksimit të tokave shqiptare nga Bullgaria, Serbia e...

13 Qershor 1913, klerikët françeskanë në Shkodër ngritën flamurin kombëtar në...

Në qytetin e Shkodrës, më 13 Qershor 1913, klerikët françeskanë, ngritën për herë të parë flamurin kombëtar në këmbanat e kishave të tyre.Referencat: Thimi Çollaku...

13 Qershor 1920, “Vatra” u njoh zyrtarisht prej organeve kompetente të...

Federata Panshqiptare "Vatra", më 13 Qershor 1920, u njoh zyrtarisht prej organeve kompetente të shtetit të Massaçusetit, duke marrë kartën e firmosur nga sekretari...

13 Qershor 1920, Esat Toptani mbeti i vdekur nga dy plumba...

Në orën 1:30, të datës 13 Qershor 1920, kur Esat Toptani, po dilte nga Hotel "Kontinental" i Parisit, mbeti i vdekur nga dy plumba,...

13 Qershor 1937, në Vithkuq të Korçës, u përurua hidroncentrali i...

Në Vithkuq të Korçës, më 13 Qershor 1937, u përurua hidroncentrali i parë në vendin tonë. E ndërtoi atë shoqëria "Gjeneral elektrike", e Korçës,...

13 Qershor 1938, marinarët e portit të Durrësit, u hodhën në...

Më 13 Qershor 1938, marinarët e motobarkave të ankoruara në portin e Durrësit, të shtyrë nga gjëndja e vështirë ekonomike, u hodhën në grevë....

13 Qershor 1943, fashistët italianë, filluan operacionin e dytë ushtarak në...

Më 13 Qershor 1943, fashistët italianë, filluan operacionin e dytë ushtarak në Pezë, kundër 500 partizanëve dhe vullnetarëve të Çetës së Pezës, u hodhën...

13 Qershor 1958, u rivendosën marrëdhëniet diplomatike, midis Shqipërisë dhe Turqisë

Midis Republikës Popullore të Shqipërisë dhe Republikës së Turqisë, më 13 Qershor 1958, u rivendosën marrëdhëniet diplomatike dhe konsullore, të ndërprera pas pushtimit të...

13 Qershor 1973, u përurua ujësjellësi i Koplikut

Më 13 Qershor 1973, u përurua ujësjellësi i Koplikut, që furnizon me ujë të pijshëm 66 fshatra të Mbishkodrës.Referencat: Thimi Çollaku / Kalendari i botës...

13 Qershor 1991, u themelua Partia Socialiste e Shqipërisë

Në Tiranë, më 13 Qershor 1991, u themelua Partia Socialiste e Shqipërisë.Referencat: Thimi Çollaku / Kalendari i botës shqiptare