Arkivat Përditshëm e shtunë shtator 9th, 2017

Gramoz Ruçi zgjidhet Kryetar Kuvendi me 80 vota

Gramoz Ruçi do të jetë kryetari i ri i Kuvendit të Shqipërisë për një mandat 4-vjeçar. Pas votimit të fshehtë në sallën e Kuvendit,...

Tronditet teatri dhe kinemaja, ndahet nga jeta fisnikja Hajrie Rondo

Aktorja e mirënjohur e teatrit dhe kinematografisë shqiptare, Hajrie Rondo, ka ndërruar jetë sot në moshën 66-vjeçare. Rondo është ndarë nga jeta vetëm pak...

Bie niveli i liqenit të Shkodrës, në sipërfaqe dalin rrënojat e...

Ulja e nivelit të liqenit të Shkodrës për shkak të thatësirës ka nxjerrë në sipërfaqe një anije avullore austro–hungareze, e cila mendohet se i...

9 Shtator 1434, Papa Eugjeni u fal botërisht fajet princave, dukëve,...

Papa Eugjeni IV, më 9 Shtator 1434, lëshoi një enciklike drejtuar të gjitha hallkave të hierarkisë kishtare, ku udhëzoheshin të shpallnin botërisht faljen e...

9 Shtator 1882, lindi Milto Manaqi, themeluesi i artit të shtatë...

Bota artistike sot kremton përvjetorin e lindjes të fotografit dhe kineastit të parë shqiptar Milto Manaqit. Ai u lind në fshatin Avdela të Çamërisë,...

9 Shtator 1886, u plotësua në Zvicër, Konventa “Për mbrojtjen...

Në Bernë, më 9 Shtator 1886, u përfundua Konventa “Për mbrojtjen e veprave  letrare dhe artistike”, e plotësuar me “Aktin e Parisit”, në vitin...

9 Shtator 1906, Aksion i Çetës së Bajo Topullit; vritet...

Ndër aksionet e para të  çetës së Bajo Topullit, ishte vrasja e dhespotit të Korçës, Fotit, në fshatin Bravdicë te Guri i Capit, si...

9 Shtator 1931, lindi Nuna Çili, Inxhinier e Gjeolog

Në fshatin Hoçisht të Devollit, më 9 Shtator 1931, u lind inxhinieri gjeolog Nuna Çili. Është marrë me kërkim dhe zbulimin e mineraleve të...

9 Shtator 1943, u mbajtën protesta masive në Korçë dhe Durrës

Pas kapitullimit të  Italisë fashiste, më 9 Shtator 1943, populli i Korçës organizoi një protestë të madhe. Një demostratë masive, po atë ditë u...

9 Shtator 1945, shënohet Kryengritja e Postribës, i pari kundërshtim i...

Më 9 Shtator 1945, shpërtheu kryengritja e Postribës, e organizuar dhe e drejtuar nga opozita dhe forcat antikomuniste që vepronin në Shqipërinë e veriut....