Arkivat Përditshëm e martë shtator 12th, 2017

12 Shtator 1450, Venediku ndërmjetëson përpjekjen e Sulltanit për paqe me...

Duke ditur përpjekjet e Sulltanit për paqe me shqiptarët, Senati i Venedikut, më 12 Shtator 1450, vendosi të bëhet ndërmjetës në bisedime. Për këtë...

12 Shtator 1775, Bushatllinjtë e Shkodrës sulmojnë trupat Osmane afër Peqinit

Ushtritë e Bushatllinjëve dhe aleatët e tyre, sulmuan më 12 Shtator 1775, në afërsi të Peqinit trupat osmane, të komanduara nga Ahmet Kurt Pasha...

12 Shtator 1882, lindi atdhetari Qazim Kokoshi

Qazim Kokoshi, atdhetar antizogist e antifashist u lind në Vlorë, më 12 Shtator 1882. Kreu gjimnazin “Zosimea” të Janinës. Ai ishte anëtar i klubit...

12 Shtator 1884, lindi Osman Haxhia, atdhetar liridashës i pa...

Në Shtator 1884, u lind atdhetari demokrat dhe luftëtari i lirisë Osman Haxhija. Mësimet e para i mori në Vlorë, të mesmen e kreu...

12 Shtator 1923, u ratifikua Konventa për Ndalimin e Qarkullimit të...

Në Gjenevë, më 12 Shtator 1923, u përfundua “Konventa Ndërkombëtare për Ndalimin e Qarkullimit të Trafikut të Publikimeve të Turpshme”. Shqipëria e ratifikoi atë,...

12 Shtator 1930, Shqipëria u anëtarësua në forumin juridik të Hagës

Më 12 Shtator 1930, duke miratuar Statutin e Gjykatës së Përhershme të Hagës, Shqipëria bëhet anëtare e këtij forumi juridik botëror.Referencat: Thimi Çollaku / Kalendari...

12 Shtator 1937, një shoqëri për ujitjen e Myzeqese me pompa,...

Pronarët fierakë, më 12 Shtator 1937, ngritën një shoqëri për ujitjen e tokave të Myzeqesë me pompa. Edhe gjatë pushtimit austro-hungarez, në vitet e...

12 Shtator 1941, u shua Pal Skiroi, studiues Arbëresh

Pal Skiroi, studiues arbëresh i gjuhës dhe historisë shqiptare, u nda nga jeta, më 12 Shtator 1941.Referencat: Thimi Çollaku / Kalendari i botës shqiptare

12 Shtator 1971, u mbajt Kongresi Ndërkombëtar i Bizantologjisë

Në kryeqytetin rumun Bukuresht, më 12 Shtator 1971, zhvilloi punimet Kongresi Ndërkombëtar i Bizantologjisë, ku morën pjesë me kumtesat dhe diskutimet e tyre dhe...

12 Shtator 1994, eksodi i Shqiptarëve pasqyrohet në një film, merr...

Në festivalin e 51-të Ndërkombëtar të Filmit në Venecia, që përfundoi më 12 Shtator 1994, filmi “ L’Amerika”, i regjizorit italian Xhani Amelio, i...

12 Shtator , përkujtohet Prof. Dr. Besnik Kastrati, pedagog

Sot përkujtohet dhjetë vjetori i vdekjes të Profesor, Doktor, Besnik Kastrati. Për vite me rradhë, ai pat dhënë leksione në Fakultetin Elektronik të Universitetit...

12 Shtator 1998, u vra Azem Hajdari, pishtar i demokracisë

Pranë Selisë së Partisë Demokratike në Tiranë, më 12 Shtator 1998, u vra në një atentat anëtari i kryesisë së saj, kryetari i Komisionit...

12 Shtator 2000, nisi ekspedita arkeologjike në Finiq

Në qytetin antik të Finiqit, 12 km larg Sarandës, më 12 Shtator të vitit 2000, në bazë të protokollit të nënshkruar një vit më...