Arkivat Përditshëm e enjte shtator 14th, 2017

Shpëtim SALA: Xhevahiri i arkivit të tij të pasur është një...

Nga Bardha Nergjoni Ka të paktën 30 vjet që pasuron koleksionin e tij, por pasionin për të grumbulluar objekte të vjetra e ka pasur qysh...

14 Shtator 1895, lindi Shadie Asllani, patriote e aktiviste për emancipim...

Pedagogia dhe atdhetaria Shadie Asllani, u lind  më 14 Shtator 1895, në Bejrut; atje mbaroi Kolegjin amerikan për vajza. Më 1920, hapi në Libohovë...

14 Shtator 1919, “Dy shërbëtorët” u luajt nga një trupë amatore...

Amatorët shkodranë , më 14 Shtator 1919, dhanë në kinemanë e qytetit për publikun, komedinë “Dy shërbëtorët”.Referencat: Thimi Çollaku / Kalendari i botës shqiptare

14 Shtator 1921, lindi Ndreko Rino, shkrimtar dhe publicist

Më 14 Shtator 1921, u lind ushtaraku, publicisti dhe shkrimtari Ndreko Rino. U diplomua në Akademinë Ushtarake “Frunze”, në Moskë dhe ka pasur poste...

14 Shtator 1927, u nda nga jeta mikja jonë e ...

Sot përkujtojmë përvjetorin e vdekjes së mikes së madhe amerikane, balerinës me famë botërore, Isador Dunkan. Në vitet e vështira të Luftës së Parë...

14 Shtator 1932, u ndaluan të gjitha shkollat e huaja që...

Me dekret-ligjin mbretëror, datë 14 Shtator 1932, në Shqipëri u ndaluan të gjitha shkollat e huaja që ishin hapur  dhe vepronin në vënd.Referencat: Thimi Çollaku...

14 Shtator 1942, lindi Sadie Agolli gazetare, mësuese

Pedagogia dhe gazetaria Sadie Agolli, u lind  më 14 Shtator 1942. Pas disa vitesh mësimdhënie në shkollat e Tiranës, për mëse dy dekada ,...

14 Shtator 1997, Orkestra sinfonike e RTSH jep koncert në nder...

Në Qëndrën Ndërkombëtare të Kulturës, më 14 Shtator 1997, Orkestra Sinfonike e Radiotelevizionit Shqiptar, dha koncert homazh kushtuar kompozitorit të shquar Çesk Zadeja dhe...