Arkiva Mujore nëntor 2017

Ekspozita “104-vjetori i Pavarësisë”, 28-30 Nëntor 2016

QMKSH me rastin e 28 Nëntorit, organizoi ekspozitën “104-vjetori i Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë”. Në bashkëpunim me Ministrinë e Kulturës  dhe Muzeun Historik...

30 Nëntor 1468, lindi Marin Biçikemi/Shkodrani, rektor i “Shkollës Letrare” në...

Humanisti shqiptar, historiani dhe pedagogu Marin Biçikemi, i mbiquajtur “Shkodrani” , u lind në vitin 1468. Pas pushtimit të Shkodrës nga osmanët, u vendos...

30 Nëntor 1730, u themelua Seminari Arbëresh i Palermos

Në Horën e Arbëreshëve afër Palermos, më 30 Nëntor 1730, u themelua Seminari Arbëresh i Palermos. Ishte qëndër e rëndësishme arsimi, edukimi dhe kulture,...

30 Nëntor 1912, protestë e “Horës Arbëreshe” kundër planeve greke e...

Në gazetën arbëreshe “La Nacione Albanese”, më 30 Nëntor 1912, u botua protesta e kolonisë së Horës së Arbëreshëve, në rrethin e Palermos kundër...

30 Nëntor 1926, u shtyp kryengritja antizogiste e Dukagjinit

Në fund të Nëntorit 1926, u shtyp kryengritja antizogiste e Dukagjinit. Forcat zogiste kryen mizori mbi popullsinë katolike të malësisë. Kryengritjen e shfrytëzoi Beogradi,...

30 Nëntor 1962, lindi aktorja Elvira Diamanti

Aktorja e famshme e skenës dhe ekranit shqiptar, Elvira Diamanti, u lind më 30 Nëntor 1962. U diplomua në vitin 1988, në Akademinë e...

30 Nëntor 1967, një tërmet i fuqishëm dëmtoi rëndë Dibrën e...

Më 30 Nëntor 1967, një tërmet i fuqishëm dëmtoi rëndë, rrethin e Dibrës dhe të Librazhdit. Në shumë lokalitete, 70% e shtëpive u shembën...

30 Nëntor 1994, u miratua ligji “mbi aviacionin civil”

Kuvendi i Republikës së Shqipërisë, në seancën plenare të datës, 30 Nëntor 1994, miratoi ligjin mbi Aviacionin Civil, që lidhet me hapjen e Shqipërisë...

30 Nëntor, aktorja me origjinë shqiptare Irena Papa, triumfoi në festivalin...

Në Selanik të Greqisë përfundoi, Festivali i 38 Ndërkombëtar i Filmit. Irena Papa, artiste e madhe greke me prejardhje shqiptare, mori për të tretën...

Pasqyrimi në media i ekspozitës së QMKSH në Muzeun Historik Kombëtar,...

Krahas flamujve për publikun u prezantuan edhe objekte origjinale të kohës si shtypi periodik apo pena e Ismail Qemalit me të cilën u nënshkrua...

Pasqyrimi në media i ekspozitës së QMKSH në Muzeun Historik Kombëtar,...

Me rastin e festave të 28-29 Nëntorit  “Qëndra Mbarëkombëtare e Koleksionistëve Shqiptarë” sjell për publikun shqiptar ndër të tjera dy dokumenta, njëri prej të...

29 Nëntor 1861, lindi Teodor Ippeni, diplomat austriak, albanolog

Albanologu austriak, miku i popullit shqiptar, Teodor Ippeni, u lind në 29 Nëntor 1861. Duke qënë në Shërbimin Diplomatik Austriak, në vitin 1885, filloi...

29 Nëntor 1912, nota e parë diplomatike e Qeverisë Shqiptare

Më 29 Nëntor 1912, Ismail Qemali me cilësinë e kryetarit të Qeverisë së Përkohshme dhe Ministrit të Punëve të Jashtme, formuloi notën e parë...

29 Nëntor 1937, përurohet Banka e Napolit në Tiranë

Më 29 Nëntor 1937, u bë përurimi i hapjes së Bankës së Napolit në Tiranë.Referencat: Thimi Çollaku / Kalendari i botës shqiptare

29 Nëntor 1939, protestë antifashiste e Liceut të Korçës me këngë...

Studentët e Liceut të Korçës, zhvilluan më 29 Nëntor 1939, një demostratë antifashiste. Pasi vendosi një kurorë tek monumenti i Ushtarit të Panjohur, kolona...

29 Nëntor 1941, grevë e post-telegrafit drejtuar nga Ali Demi

Nënpunësit e Postë-Telegrafës në Tiranë, më 29 Nëntor 1941, shpallën grevë, duke kërkuar pagimin e rrogave të plota. Organizatorët e saj ishin: Ali Demi...

29 Nëntor 1945, u dha program artistik në Teatrin Kosova për...

Me rastin e festës së çlirimit nga zgjedha nazi-fashiste, më 29 Nëntor 1945, trupa e Teatrit Popullor, përgatiti dhe dha në sallën e Teatrit...

29 Nëntor 1980, premiera e filmit “Plumba perandorit”

Filmi serial televiziv “Plumba perandorit”, kushtuar “Heroit të Popullit” Vasil Laçi, u dha për herë të parë, më 29 Nëntor 1980. Skenari i filmit...

29 Nëntor, u çel konsullata e nderit në Arabinë Saudite

Në Xheda të Arabisë Saudite, më 29 Nëntor 1993, u hap Konsullata Shqiptare e Nderit, me konsull nderi, sheikun Abdulazis Mohamet Al-Novaisar. Referencat: Thimi Çollaku /...