Arkivat Përditshëm e enjte nëntor 30th, 2017

Ekspozita “104-vjetori i Pavarësisë”, 28-30 Nëntor 2016

QMKSH me rastin e 28 Nëntorit, organizoi ekspozitën “104-vjetori i Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë”. Në bashkëpunim me Ministrinë e Kulturës  dhe Muzeun Historik...

30 Nëntor 1468, lindi Marin Biçikemi/Shkodrani, rektor i “Shkollës Letrare” në...

Humanisti shqiptar, historiani dhe pedagogu Marin Biçikemi, i mbiquajtur “Shkodrani” , u lind në vitin 1468. Pas pushtimit të Shkodrës nga osmanët, u vendos...

30 Nëntor 1730, u themelua Seminari Arbëresh i Palermos

Në Horën e Arbëreshëve afër Palermos, më 30 Nëntor 1730, u themelua Seminari Arbëresh i Palermos. Ishte qëndër e rëndësishme arsimi, edukimi dhe kulture,...

30 Nëntor 1912, protestë e “Horës Arbëreshe” kundër planeve greke e...

Në gazetën arbëreshe “La Nacione Albanese”, më 30 Nëntor 1912, u botua protesta e kolonisë së Horës së Arbëreshëve, në rrethin e Palermos kundër...

30 Nëntor 1926, u shtyp kryengritja antizogiste e Dukagjinit

Në fund të Nëntorit 1926, u shtyp kryengritja antizogiste e Dukagjinit. Forcat zogiste kryen mizori mbi popullsinë katolike të malësisë. Kryengritjen e shfrytëzoi Beogradi,...

30 Nëntor 1962, lindi aktorja Elvira Diamanti

Aktorja e famshme e skenës dhe ekranit shqiptar, Elvira Diamanti, u lind më 30 Nëntor 1962. U diplomua në vitin 1988, në Akademinë e...

30 Nëntor 1967, një tërmet i fuqishëm dëmtoi rëndë Dibrën e...

Më 30 Nëntor 1967, një tërmet i fuqishëm dëmtoi rëndë, rrethin e Dibrës dhe të Librazhdit. Në shumë lokalitete, 70% e shtëpive u shembën...

30 Nëntor 1994, u miratua ligji “mbi aviacionin civil”

Kuvendi i Republikës së Shqipërisë, në seancën plenare të datës, 30 Nëntor 1994, miratoi ligjin mbi Aviacionin Civil, që lidhet me hapjen e Shqipërisë...

30 Nëntor, aktorja me origjinë shqiptare Irena Papa, triumfoi në festivalin...

Në Selanik të Greqisë përfundoi, Festivali i 38 Ndërkombëtar i Filmit. Irena Papa, artiste e madhe greke me prejardhje shqiptare, mori për të tretën...