Arkiva Mujore janar 2018

24 Janar 1732, lindi dramaturgu Orgyst Bomarshe, veprat e tij janë...

Dramaturgu francez Pjer Orgyst Bomarshe, autor i komedive “Berberi i Seviljes” dhe “Martesa e Figaros”, të cilat kanë ardhur në shqip nga Klio Evangjeli...

24 Janar 1900, lindi Kol Mirdita; poet shkodran

Tregimtari Kol Mirdita u lind në Shkodër më 24 Janar 1900. U diplomua në Universitetin e Gracit në Austri. Shkroi dhe botoi që në...

24 Janar 1919, u shua në Itali Ismail Qemali

Në Itali më 24 Janar 1919, vdiq patrioti i shquar i kombit tonë, Ismail Qemali, Hero i Popullit. Gjatë gjithë jetës së tij ai...

24 Janar 1919, shpalli programin Qeveria e Durrësit

Qeveria e Përkohëshme e Durrësit më 24 Janar 1919, shpalli programin e saj që përbëhej nga dy pika kryesore. Së pari, “mbajtja e rendit...

24 Janar 1936, grevë e punëtorëve të çentralit elektrik në Kuçovë

Më 24 Janar 1936, punëtorët e çentralit elektrik të Kuçovës shpallën një grevë pa afat. Ajo u ndërpre më 29 Janar, pas plotësimit të...

24 Janar 1949, lindi Gjon Belushi, aktor Hollivudi me prejardhje shqiptare

Më 24 Janar 1949, në një familje mërgimtarësh shqiptarë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës u lind Gjon Belushi, artist i shquar i Hollivudit....

Teodor Kolokotroni, heroi arvanitas i pavarësisë së Greqisë

Theodor Kolokotronit, udhëheqës i Revolucionit grek kundër perandorisë Osmane. Kolokotroni, ky “shqiptar” i quajtur arvanitas, fliste arvanisht (arbërisht), paraardhëse e drejtpërdrejtë e shqipes së...

23 Janar 1899, u mbajt “Kuvendi i Pejës”; të kundërshtohet me...

U mblodh në Kosovë më 23 Janar 1899 Kuvendi i Pejës, ku morën pjesë 450 përfaqësues nga gjithë Shqipëria. Ai themeloi organizatën që u...

23 Janar 1894, lindi Rosalino Petrota, historian e publicist Arbëresh

Më 23 Janar 1894, lindi Rosalino Petrota, publicist dhe historian arbëresh. U diplomua për mjekësi por u bë i njohur për krijimtarinë kushtuar Shqipërisë...

23 Janar 1900, u hap në Rumani shkollë nate për...

Më 23 Janar 1900, në Kostancë të Rumanisë, mërgimtarët tanë hapën shkollën e parë shqipe të natës. Si klasa shërbenin zyrat e shoqërisë “Bashkimi”....

23 Janar 1909, u shua Halit Bërzeshta, patriot i lëvizjes...

Në Selanik më 23 Janar 1909, vdiq veprimtari i lëvizjes kombëtare Halit Bërzeshta. Ai lindi në vitin 1840 në Bërzeshtë dhe u diplomua për...

23 Janar 1916, u vra Isa Boletini

Në Podgoricë, më 23 Janar 1916, u vra pabesisht nga malazezët heroi i kombit shqiptar Isa Boletini.  Bashkë me të ranë edhe djemtë e...

23 Janar 1937, Kel Marubi publikoi në Shkodër koleksion kartolinash

Kryemjeshtri i artit fotografik Kel Marubi, më 23 Janar 1937, botoi një koleksion kartolinash me panorama të monumenteve të kulturës së qytetit të tij...

23 Janar 1992, marrëveshje për tregëti me Çekinë e Skllovakinë

Më 23 Janar 1992, pas bisedimeve të kryera në Tiranë midis Qeverisë së Republikës së Shqipërisë dhe asaj Çeke e Sllovake u nënshkrua “Marrëveshja...

23 Janar 1997, u shua Ejup Gashi, pedagog e studiues

Patrioti, pedagogu dhe studiuesi Ejup Gashi u nda nga jeta më 23 Janar 1997. Ai lindi në Kosovë në vitin 1940 dhe punoi e...

22 Janar 1828, lindi Elena Gjika, grua e ndritur e Rilindjes

Në Bukuresht më 22 Janar 1828, u lind Elena Gjika, një nga figurat më të ndritura të Rilindjes sonë. Me veprimtarinë dhe krijimtarinë e...

22 Janar 1788, lindi Bajroni, poet anglez e mik i shqiptarëve

Më 22 Janar 1788 lindi autori i “Çajld Haroldit” Xhorxh Noel Gordon Bajron, miku i madh i Shqipërisë, i cili me aq simpati i...

22 Janar 1914, Qeveria e Ismail Qemalit dha dorëheqjen

Nën presionin e Komisionit Ndërkombëtar të Kontrollit, Qeveria e Përkohshme e Vlorës që kryesohej nga Ismail Qemali, dha dorëheqjen më 22 Janar të vitit...

22 Janar 1919, Shqipëria shpallet zonë lufte nga Komanda italiane

Me urdhërin e shpallur nga komanda italiane e  pushtimit, më 22 Janar 1919, i gjithë territori i Shqipërisë u shpall zonë lufte. Kështu vepruan...

22 Janar 1949, lindi Fran Camaj, gazetar shqiptar në Mal të...

Në fshatin Spije të Malit të Zi më 22 Janar 1949, lindi Fran Camaj. Nga viti 1980 ka qënë punonjës i programit shqip të...