Arkivat Përditshëm e shtunë janar 6th, 2018

Hidrocentrali në Vjosë rrezikon zbulimet arkeologjike

Në Kalivaç të Tepelenës ku po ndërtohet  Hidrocentrali, janë bërë zbulime të rralla. Arkeologët Skënder Muçaj e Suela Xhyeri zbuluan dhe regjistruan së fundmi...

Rrënimi i shtëpisë së Lolomanëve, Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë: Kush...

Dy pamje katastrofike nga shtëpia e Lolomanëve në zonën historike të kalasë së Gjirokastrës: rrënimi vazhdon duke marrë dalëngadalë jetën e saj, ende pa...

6 Janar 1843, lindi në Shkodër Pashko Babi; klerik dhe shkrimtar

Në Shkodër, më 6 Janar 1843, u lind kleriku dhe shkrimtari Pashko Babi. Pasi kreu Kolegjin Papnor Shqyptar, shërbeu në zonat e thella të...

6 Janar 1867, lindi poeti arbëresh Agostin Ribeku

Në Specano Albaneze, në rrethinat e Kozencës, më 6 Janar 1867, u lind poeti arbëresh Agostin Ribeku. Ai është autor  i vëllimit poetik “Vjersha...

6 Janar 1882, u lind Fan Noli

Në fshatin Qytezë të Edernesë, të banuar prej shqiptarësh, më 6 Janar 1882, u lind një prej korifejve të kulturës sonë kombëtare, Fan Stilian...

6 Janar 1907, u themelua shoqëria “Besa-Besë”

Më 6 Janar 1907, në Boston të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, u themelua shoqëria patriotike “Besa-Besë”. Kryetar i saj u zgjodh Fan Noli,...

6 Janar 1922, lindi sportisti i rekordeve Belul Hatibi

Sportisti i talentuar, Mjeshtri i Sportit Belul Hatibi, u lind më 6 Janar 1922. Ai është një ndër futbollistët e parë, volejbollist dhe basketbollist...

6 Janar 1923, lindi Melina Mërkuri; yll i kinemasë me prejardhje...

Më 6 Janar 1923, u lind artistja e madhe greke me origjinë shqiptare Melina Mërkuri. Ajo shkëlqeu në skenë dhe në ekran. Nga viti...

6 Janar 1931, një shoqëri që përzgjidhte filmat për fëmijë

Arsimtarët patriot të Tiranës krijuan, më 6 Janar të vitit 1931, shoqërinë për përzgjedhjen e filmave edukativë për fëmijë nën moshën 15 vjeç.Referencat: Thimi Çollaku...

6 Janar 1933, u lind poeti Dhori Qiriazi

Poeti, pedagogu e studiuesi Dhori Qiriazi, u lind në fshatin Lëngëzë të Kolonjës më 6 Janar 1933. Shkollën 7 vjeçare e mbaroi në vendlindje,...

6 Janar 1934, ligji nxori në pension në moshën 55 vjeç...

Në Janar të vitit 1934 hyri në fuqi ligji i parë për nxjerrjen në pension të nënpunësve të moshës 55 vjeç. Të parët që...

6 Janar 1942, Ali Rizai u emërua Kryegjysh i Bektashinjve

Gjyshi Ali Rizai, me 6 Janar 1942 u emërua Kryegjysh i Kryegjyshatës së Bektashinjve.Referencat: Thimi Çollaku / Kalendari i botës shqiptare

6 Janar 1945, u luajt në Teatrin “Kosova” pjesa “Lufta Botërore”

Në teatrin “Kosova” të kryeqytetit, trupa e porsaformuar, me regji të Sokrat Mihos, përgatiti dhe shfaqi, më 6 Janar të vitit 1945, pjesën “Lufta...

6 Janar 1997, u shuguruan nga Vatikani 2 Ipeshkvë...

Gjatë meshës solemne që u mbajt në Bazilikën e Shën Pjetrit në Vatikan, më 6 Janar 1997, Papa Gjon Pali i II-të, shpalli shugurimin...